Slovenská filharmonie v pátek zve na díla Smetany, Wagnera a Dvořáka

Slovenská filharmonie uvede v pátek 5. března 2020 další online koncert bez publika. Orchestr se představí pod taktovkou Charlese Olivieri-Munroe, pravidelného hosta koncertních sezón. Sólistkou večera bude slovenská sopranistka Mária Porubčinová.

Charles Olivieri-Munroe a Mária Porubčinová (zdroj SF)

Na úvod koncertu je na programu Smyčcový kvartet č. 1 e mol „Z mého života“ Bedřicha Smetany, které pro symfonický orchestr upravil dirigent George Szell. Následujících Pět písní na slova Mathildy Wesendonckové pro soprán a orchestr složil Richard Wagner v roce 1857. Tyto skladby Wagner složil během svého vztahu s autorkou veršů, manželkou drážďanského mecenáše Wesendocka. Jednu z písní zinstrumentoval pro orchestr sám skladatel, ostatní upravil jeho současník Felix Mottl, dirigent a propagátor Wagnerových oper. Pět písní zazní v interpretaci Márie Porubčinové.

Na závěr je na programu symfonická báseň Antonína Dvořáka, Píseň bohatýrská, op. 111. Dvořák začal komponovat sérii pěti symfonických básní v roce 1896, kdy už byl po dokončení svých devíti symfonií uznávaným a slavným skladatelem. Píseň bohatýrská je poslední z nich a zároveň jeho poslední čistě instrumentální dílo. Po jejím dokončení se věnoval operní a vokální tvorbě.

Díla Smetany, Wagnera a Dvořáka zazní tento pátek v 19:00 hodin v nastudování dirigenta Charlese Olivieri-Munroe. Záznam koncertu bude možné sledovat na stránkách stream.filharmonia.sk.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments