Devatenáctý ročník festivalu Malá inventura doprovázely silné emoce

Devatenáctý ročník Malé inventury skončil. Devítidenní festival nového divadla se podařilo i přes nepřízeň současné situace zrealizovat „offline“. Představení, která proběhla fyzicky, například ve Studiu Hrdinů, v MeetFactory, Divadle Ponec, ve Studiu ALTA, Divadle X10 a dalších byla přístupná pouze profesionálům – promotérům, dramaturgům, ředitelům regionálních scén a festivalů a novinářům s antigenním testem.
Průvodce peklem_Lido di Dante – Malá inventura 2021 (foto Markéta Bendová)

Zájemci z řad veřejnosti pak viděli streamovaný kabaret PiNKBUS, velký úspěch měly komentované online prohlídky pražských nezávislých scén 360° kamerou, speciální Covid-19 edice burzy projektů s názvem Sbal ho!, i série Život On Air – rozhovory s výraznými uměleckými osobnostmi. Online doprovodný program vidělo v rámci devíti festivalových dní 3350 diváků. Youtube kanál Malá inventura zůstává i nadále přístupný a vše je tedy možné prohlédnout si i zpětně.

„Podtitulem ročníku se stalo zvolání ‚Milujeme offline!‘ a my jsme rádi, že se nakonec podařilo, aby vybraná představení zhlédl omezený počet diváků z profesionální obce, a byla tak udržena kontinuita nezávislého divadla a jeho reflexe,“ říká umělecký ředitel Malé inventury Petr Pola. „Dalším profesionálům z České republiky i ze zahraničí jsme nabídli online program, který mohl alespoň částečně nahradit to, že se festivalu nemohli zúčastnit fyzicky. Obdrželi přístupy ke streamům deseti představení, která jsme vysílali od pondělí do pátku, a také interaktivní katalog, jenž jim umožnil získat informace o všech čtyřiceti představeních vybraných pro letošní festival včetně jejich záznamů. Profesionálové dále získali přehled o možnostech financování nezávislých projektů v ČR nebo se mohli například seznámit s výsledky diskuze o budoucnosti divadelních aktivit, až covidová krize skončí.“

Festival Malá inventura poukázal na možnost konání kulturních akcí i během pandemie, samozřejmě za dodržování přísných hygienických podmínek. Nikdo z organizačního týmu, umělců ani návštěvníků se koronavirem nenakazil. Po masívním testování se ukázalo, jak zodpovědná, ale také disciplinovaná kulturní obec je, na rozdíl od firem, kde doposud nebyly povinné testy a dokonce ani respirátory.

Arbakkinn – Malá inventura 2021 (foto Markéta Bendová)

„Letošní festival byl doprovázen velmi silnými emocemi jak ze strany účinkujících, tak profesionální obce, která tvořila publikum,“ doplňuje ředitelka Malé inventury Adriana Světlíková. „Slyšet po tolika měsících opět potlesk bylo opravdu blahodárné a vneslo to alespoň na pár dnů optimismus a možné vyhlídky do budoucna. A to se v těchto dnech skutečně cení. Návštěvnost byla 100% a kolikrát se i tvořil list náhradníků.“

Kromě zmapování současného stavu, podmínek a možností Malá inventura upozornila i na to, jak důležitou roli kultura ve společnosti má přispívá k sounáležitosti, psychické rovnováze jedinců, ale i zdravé občanské společnosti a její kultivaci a je také výborným anti konfliktním nástrojem. 

Organizátoři Malé inventury připravují pokračování festivalu během roku v regionech, v plánu je například Jičín, Jihlava, České Budějovice nebo Karlovy Vary.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments