Rozezlení němečtí hudebníci se obrátili na soud

V Bavorsku v prosinci minulého roku vzniklo hnutí Aufstehen für die Kunst, které na začátku března zaslalo podnět Bavorskému správnímu soudu v Mnichově, aby zrušil celoplošný příkaz uzavření operních a koncertních domů.
Christian Gerhauer na tiskové konferenci hnutí Aufstehen für die Kunst (zdroj FB Aufstehen für die Kunst)

Důvodem je několik publikovaných odborných studií, které podle hnutí potvrdily, že šíření koronaviru na koncertech je při dodržení hygienických a prostorových opatření velmi nízké, a také fakt, že na začátku března končí lhůta, na kterou bavorská vláda lockdown odhlasovala. Iniciativa tímto hodlá předejít prodloužení současné formy lockdownu, které je velmi pravděpodobné. Sdružuje kromě umělců i právníky, kteří vyjádřili naději, že soud přijme jejich argumenty. Sdělili to na tiskové konferenci 24. února v Gasteigu, sídle Mnichovské filharmonie.

Jednou z motivací ke změně pravidel jsou nespravedlivě rozdělná omezení – je například povoleno konání bohoslužeb, a to z důvodu zachování náboženské svobody, která je zakotvena v Ústavě. Kulturní svoboda v Ústavě bohužel není. Podobně například není omezena osobní a nákladní doprava, ačkoli nikdo není kontrolován, zda veze nezbytnosti nebo jede na výlet.

Zakladatelem iniciativy Aufstehen für die Kunst je dirigent Hansjörg Albrecht a operní pěvci Wolfgang Ablinger-Sperrhacke, Kevin Conners a Christian Gerhaher. K nim se v připojili například houslistky Anne-Sophie Mutter a Lisa Batiashvili, choreografka Sasha Waltz, tenorista Rolando Villazón, nebo dirigenti Kent Nagano, Herbert Blomstedt a Thomas Hengelbrock.

Prezentace výsledků studie nadace Fraunhoferova institutu o šíření aerosolů v koncertních sálech

Významné studie, jejichž výsledky podle iniciativy potvrzují, že šíření koronaviru v koncertních sále je minimální, jsou pilotní projekt Bavorské státní opery ze 3. prosince 2020 a aerosolová studie nadace Fraunhoferova institutu v dortmundském koncertním sále z listopadu 2020.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments