Rozezlení němečtí hudebníci se obrátili na soud
Důvodem je několik publikovaných odborných studií, které podle hnutí potvrdily, že šíření koronaviru na koncertech je při dodržení hygienických a prostorových opatření velmi nízké, a také fakt, že na začátku března končí lhůta, na kterou bavorská vláda lockdown odhlasovala. Iniciativa tímto hodlá předejít prodloužení současné formy lockdownu, které je velmi pravděpodobné. Sdružuje kromě umělců i právníky, kteří vyjádřili naději, že soud přijme jejich argumenty. Sdělili to na tiskové konferenci 24. února v Gasteigu, sídle Mnichovské filharmonie.
Jednou z motivací ke změně pravidel jsou nespravedlivě rozdělná omezení – je například povoleno konání bohoslužeb, a to z důvodu zachování náboženské svobody, která je zakotvena v Ústavě. Kulturní svoboda v Ústavě bohužel není. Podobně například není omezena osobní a nákladní doprava, ačkoli nikdo není kontrolován, zda veze nezbytnosti nebo jede na výlet.
Zakladatelem iniciativy Aufstehen für die Kunst je dirigent Hansjörg Albrecht a operní pěvci Wolfgang Ablinger-Sperrhacke, Kevin Conners a Christian Gerhaher. K nim se v připojili například houslistky Anne-Sophie Mutter a Lisa Batiashvili, choreografka Sasha Waltz, tenorista Rolando Villazón, nebo dirigenti Kent Nagano, Herbert Blomstedt a Thomas Hengelbrock.
Významné studie, jejichž výsledky podle iniciativy potvrzují, že šíření koronaviru v koncertních sále je minimální, jsou pilotní projekt Bavorské státní opery ze 3. prosince 2020 a aerosolová studie nadace Fraunhoferova institutu v dortmundském koncertním sále z listopadu 2020.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]