Operního pěvce odsoudili na deset let – brojil proti koronavirovým opatřením

Soud v Rostovu na Donu na jihozápadě evropské části Ruska poslal za výzvy k extremismu na deset let do vězení operního pěvce Vadima Čeldijeva, který na počátku pandemie svolal v Severní Osetii na Kavkazu demonstraci proti opatřením úřadům. Trest si má odpykat ve vězeňském zařízení s přísným režimem. Prokurátor žádal pro pěvce trest odnětí svobody na jedenáct let.
Vadim Cheldiev (zdroj Vadim Cheldiev)
Vadim Cheldiev (zdroj Vadim Cheldiev)

Vadim Čeldijev byl zadržen v dubnu 2020 poté, co na sociálních sítích brojil proti omezením, zaváděným úřady ve snaze zamezit šíření koronaviru, vyvolávajícím nemoc Covid-19. Ta si v Rusku, v jedné z nejpostiženějších zemí na světě, vyžádala statisíce životů.

Ve Vladikavkazu, správním středisku Severní Osetie, se 20. dubna 2020 konala nepovolená demonstrace. Původně ji svolal Čeldijev, mezitím se však ocitl ve vazbě. Na 1500 lidí protestovalo proti opatřením a také proti pěvcově uvěznění. Po demonstraci před sídlem vlády autonomní republiky zadrželi asi stovku lidí.

Podle obhájce Batraze Kulčijeva byl jeho klient obviněn z výtržnictví, z vyzývání k extremismu, z násilí proti úřednímu činiteli a z veřejného šíření úmyslně lživých informací ohrožujících životy a bezpečnost občanů.

Pěvec od zavedení prvních opatření proti koronaviru vyzýval své fanoušky na sociálních sítích, aby “nevěřili ve světové spiknutí”, a domáhal se “odhalení pravdy”. Přitom obviňoval lékaře, že se spolčili s vládou, aby vydělali. Zároveň odmítal “nezákonnou existenci” Ruské federace a označoval se za občana Sovětského svazu.

Čeldijeva původně policisté zadrželi v Petrohradu, odtud ho deportovali do Severní Osetie, ale kvůli obavám z reakce veřejnosti ho nakonec přemístili do Rostova.

Severní Osetie má necelých 700.000 obyvatel, z nichž skoro polovina žije ve Vladikavkazu. Na počátku pandemie zde značné množství lidí nevěřilo oficiálním informacím o koronaviru, a to ani po vypuknutí infekce v několika místních nemocnicích.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments