Slovenská filharmonie vysílá online koncerty

Cyklus „Koncerty bez publika“ vysílá v době koronavirových omezení Slovenská filharmonie (SF). V jejím podání můžeme též vidět záznam Mahlerovy Sedmé symfonie pod taktovkou Jamese Judda.

Ve čtvrtek 14. května 2020 vysílá od 19:00 hodin Slovenská filharmonie záznam Symfonie č. 7 Gustava Mahlera z roku 2018. Provedení zaznělo v Koncertním sále SF. Slovenskou filharmonii dirigoval James Judd a šlo o zahajovací koncert její jubilejní 70. sezóny.

Šestý koncert cyklu Koncerty bez publika se odehraje v úterý 19. května od 19:00 hodin. V Koncertním sále SF zasednou k pultům členové filharmonie, kteří se aktivně věnují komorní hudbě, houslista Daniel Rumler a violista Martin Ruman. Doprovodí je klavíristka Alena Hučková.

Oba koncerty lze vidět na stránkách filharmonie a jejím Facebooku. Záznamy budou i nadále přístupné v online archivu filharmonie.

Šestý Koncert bez publika představí dva všestranné hráče orchestru Slovenské filharmonie. Martin Ruman v úvodu této koncertní sezóny vystoupil sólově pod taktovkou šéfdirigenta Jamese Judda na Slavnostním koncertě k 70. výročí vzniku orchestru Slovenské filharmonie. Je pravidelným účinkujícím na komorním festivale Konvergence a členem komorního seskupení Collegium Wartberg. V současnosti je doktorantem na HTF VŠMU a působí i pedagogicky. S klavíristkou Alenou Hučkovou tvoří stabilní komorní duo, které vystupuje na Slovensku i v zahraničí. V září 2019 vydali své debutové CD s tvorbou pro violu a klavír anglické skladatelky Rebeccy Clarke a zanedlouho vyjde jejich druhá společná nahrávka s tvorbou slovenských skladatelů. Do programu úterního koncertu zařadili ranou Sonátu pro klavír a violu Es dur, op. 5 č. 3 slavného bratislavského rodáka Johanna Nepomuka Hummela. Následovat bude Sonáta-balada pro violu a klavír z roku 1988 předního představitele generace Slovenské hudební avantgardy Ilji Zeljenky.

Druhým interpretem úterního Koncertu bez publika je Daniel Rumler, od roku 2018 člen skupiny 1. houslí orchestru Slovenské filharmonie. Daniel Rumler pravidelně vystupuje s barokním orchestrem Ensemble Corund Luzern, s komorním orchestrem Camerata Zürich a jako hráč na violu v seskupení Bach Ensemble Luzern. Kromě toho se věnuje aranžování a kompozici. Jeho transkripce zazněly na významných festivalech jako například Lucerne Festival a byly nahrané pro vydavatelství ECM. Z houslového repertoáru do programu zařadil jednu část z cyklu Z domoviny Bedřicha Smetany, který toto dílo zkomponoval v poslední fázi jeho tvorby v roce 1880. Koncert uzavře Sonáta pro housle a klavír č. 3 c moll, op. 45 č. 3 nejslavnějšího norského skladatele Edvarda Hagerupa Griega, která je z jeho tří sonát nejpopulárnejší.

Slovenská filharmonie chce svými Koncerty bez publika obohatit nabídku kulturního vyžití hudbymilovné veřejnosti v době pandemie koronaviru, ale též podpořit umělce, které současné opatření připravilo o možnost koncertovat. Koncerty budou probíhat do konce června 2020.

Mohlo by vás zajímat