V Českém Krumlově se bude současně opravovat točna i letohrádek Bellarie

České Budějovice v létě opraví za 20 až 24 milionů korun otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Zároveň s tím začnou v červenci památkáři opravovat přilehlý letohrádek Bellarie, jehož rekonstrukce potrvá do roku 2022 a bude stát 50 milionů Kč. Český Krumlov dokončuje nový územní plán, podle nějž by nová točna měla být mimo zámeckou zahradu. O umístění nového hlediště by měla rozhodnout komise ministerstva kultury.
Otáčivé hlediště Český Krumlov (zdroj otacivehlediste.cz)

České Budějovice, jimž točna patří, mají smlouvu s památkáři o pronájmu zámecké zahrady do konce letošního roku. O nové, která by platila do konce roku 2023, jednají. Radnice má k návrhu smlouvy od památkářů výhrady, není v ní určena výše nájemného. „Je tam jenom vzorec, podle kterého se bude nájemné v dalších letech vypočítávat. Musíme tam mít konkrétní částku,“ řekl náměstek primátora Juraj Thoma.

Jihočeské divadlo zrušilo sezonu před otáčivým hledištěm, a to kvůli nejasné situaci kolem koronaviru. Město pak oznámilo, že točnu opraví. „Oprava je nezbytně nutná, protože bude garantovat životnost otáčivého hlediště po dobu prodloužení nájemní smlouvy od památkového ústavu,“ řekl Thoma. Oprava bude mít tři fáze, zahrne konstrukci točny i elektroinstalaci vyjma hnacích motorů, jež byly opraveny předloni.

Památkáři dnes jednali se zástupci Českých Budějovic a Jihočeského divadla o tom, že zároveň s opravou točny začne rekonstrukce letohrádku Bellarie. „Bude to souběh dvou velkých staveb a přístupová silnice je jenom jedna, manipulační plochy tam nejsou prakticky žádné než čtyřmetrové mlatové cesty. Požadujeme po městu (České Budějovice) předložení projektového řešení,“ řekl krumlovský kastelán Pavel Slavko. Oprava Bellarie začne 1. července. Hotovo by mělo být v polovině roku 2022, dodal Slavko.

Bellarie Český Krumlov (zrdoj cs.wikipedia.org / foto Wolfgang Sauber)

Krumlovští radní poslali v druhé polovině dubna Českým Budějovicím otevřený dopis, v němž opravu točny rozporovali. Dnes si radní stanoviska vyjasnili. „Schůzka splnila účel, potřebovali jsme vědět, co město (České Budějovice) rekonstrukcí přesně zamýšlí. Ukázalo se, že rekonstrukce točny by neměla být tak rozsáhlá, jak jsme si představovali, jsou tam náročné technologie. Složitější to bude s rekonstrukcí Bellarie,“ řekl krumlovský starosta Dalibor Carda.

Točna v Českém Krumlově přináší Jihočeskému divadlu vysoké příjmy – čtyři pětiny všech tržeb, které byly loni dohromady 55 milionů Kč. V roce 2019 přijelo na otáčivé hlediště 58 863 diváků, tržby z prodeje vstupenek byly 43,3 milionu Kč. Od roku 1958 navštívilo točnu 2,4 milionu diváků.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat