Slovenská filharmonie zahajuje 73. koncertní sezónu
Šéfdirigent Daniel Raiskin zařadil na začátek zahajovacích večerů skladbu Petite ouverture solennelle Ľudovíta Rajtera, předního slovenského skladatele, dirigenta, pedagoga, spoluzakladatele a bývalého šéfdirigenta slovenských symfoniků (1949–1951, 1953–1961). Skladba zazní u příležitosti jeho 115. narozenin. V podání fenomenálního Vadima Gluzmana zazní Beethovenův Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 61, který začíná čtyřmi tichými údery tympánů. Do repertoáru koncertních síní se dílo dostalo až po skladatelově smrti, v polovině 19. století, díky Felixi Mendelssohnovi Bartholdymu a tehdy třináctiletému houslistovi Josephu Joachimovi v Londýně. V koncertní síni Slovenské filharmonie ji přednese jeden z nejžádanějších houslistů současnosti Vadim Gluzman, který vystupuje s orchestry jako Berlínská filharmonie, Leipzig Gewandhaus Orchestra, Mnichovská filharmonie nebo Londýnská filharmonie. Hraje na výjimečný nástroj “ex-Leopold Auer” z roku 1690, který mu zapůjčila Stradivariho společnost v Chicagu.
Koncerty uzavře Čajkovského programová a nepříliš často uváděná symfonie Manfred na motivy literární předlohy anglického romantického básníka Lorda Byrona v autentickém nastudování šéfdirigenta SF, rodáka z Petrohradu Daniela Raiskina, který o premiéře řekl: “Když se připravujeme na novou sezónu 2021/2022, myslím především na to, jakou roli hraje v našich životech umění, a zejména hudba! Po nesmírně emotivních dnech na Bratislavských hudebních slavnostech a dlouho očekávaném setkání s publikem se těším na zahajovací koncerty sezóny, na kterých zahrajeme hudbu Beethovena a Čajkovského. Zdá se mi, že tito skladatelé jsou našemu orchestru a publiku velmi blízcí. Beethovenův houslový koncert je vrcholem krásy, formy a hloubky humanismu a pro mě je mimořádným potěšením, že sólový part hraje můj blízký přítel a “hudební bratr” Vadim Gluzman. Zajímavým detailem jeho interpretace bude použití kadencí Alfreda Schnittkeho, jednoho z nejvýznamnějších skladatelů a hudebních myslitelů druhé poloviny 20. století. Čajkovského hudba stála na počátku mé spolupráce se Slovenskou filharmonií a dodnes žasnu nad tím, jak jemně hráči cítí skladatelovy emoce, utrpení a s jakou upřímností je reflektují. Symfonie “Manfred” je pozoruhodnou ukázkou Čajkovského dramatického umění, v němž se odráží jeho “já” v hrdinovi Byronovy básně. Síla této hudby mi připadá obzvlášť aktuální v dnešní době, kdy se mnozí z nás zabývají základy existence, lidstvím, naším vztahem k přírodě, hledáním sebe sama a svého místa v tomto životě… Velmi mě potěšilo, že jsem do programu zařadil dílo Ľudovíta Rajtera, jednoho ze zakladatelů našeho orchestru. Jeho Malá slavnostní předehra zazní na začátku koncertů a jsem rád, že mohu pokračovat v objevování hudby vynikajících slovenských skladatelů!”
Koncerty budou probíhat v režimu OTP.
- V září 2021 vystoupila Slovenská filharmonie s šéfdirigentem Danielem Raiskinem na Mezinárodním hudebním festivalu InClassica v Dubaji. Orchestr vystoupil na čtyřech festivalových koncertech pod taktovkou šéfdirigenta (7., 9. září 2021) a arménského dirigenta Sergeje Smbatyana (6., 8. září 2021). Po boku Slovenské filharmonie vystoupili světově proslulí sólisté – vynikající britský houslista Daniel Hope, výjimečný rakouský klarinetista Andreas Ottensamer, americký houslový virtuos Gil Shaham a rakouská klavírní legenda Rudolf Buchbinder.
- V neděli 10. října 2021 Slovenská filharmonie a její šéfdirigent Daniel Raiskin úspěšně zakončili letošní 56. ročník BHS monumentální “Leningradskou” symfonií č. 7 Dmitrije Šostakoviče.
- V březnu a dubnu 2022 se Slovenská filharmonie pod vedením šéfdirigenta představí na uměleckém zájezdu po německých a rakouských městech – Kolíně nad Rýnem, Wiesbadenu, Kemptenu, Villachu, Kufsteinu, Vídni a Dornbirnu. Sólistou koncertů bude ruský klavírní virtuos Alexej Volodin, vítěz soutěže Gézy Andy v Curychu. Spolu s ním vystoupí 10. dubna 2022 ve vídeňském Musikvereinu se Slovenskou filharmonií také ruský klavírista Konstantin Lifschitz – na koncertě věnovaném 125. výročí úmrtí Johannese Brahmse zazní v jednom večeru oba klavírní koncerty tohoto mistra německého romantismu.
- Během 73. koncertní sezony provede šéfdirigent Daniel Raiskin devět koncertních programů ve všech symfonických cyklech (listopad, prosinec 2021, únor, březen, duben, květen, červen 2022).
Do svých programů zařadil díla mnoha skladatelů – Mozarta, Beethovena, Smetany, Dvořáka (180. výročí narození), Brahmse (125. výročí úmrtí), Mahlera a skladby starší generace slovenských skladatelů Ľudovíta Rajtera (115. výročí narození) a Jána Cikkera (110. výročí narození). Pokračuje v uvádění děl ruských skladatelů – Čajkovského, Skrjabina, Stravinského (140. výročí narození) a uvede také dramaturgickou novinku – dílo gruzínského skladatele Giji Kančeliho Nu.Mu.Zu (v sumerštině, nejstarším písemném jazyce na světě, znamená “nevím”), Koncert pro harfu a orchestr Alexandra Mosolova a Nostalgie pro housle a smyčcový orchestr jednoho z nejvýznamnějších skladatelů současné japonské hudby Tóru Takemicu. Strhujícím zážitkem bude provedení nadčasové kantáty Sergeje Prokofjeva Alexandr Něvský. Sólisty večera budou místní a hostující umělci – harfistka Katarína Turnerová, ruský violoncellista Alexander Ramm, laureát P. I. Čajkovského, ruský klavírní mág Alexej Volodin, japonský houslista Daishin Kashimoto, koncertní mistr Berlínských filharmoniků, který vedle intenzivní orchestrální praxe úspěšně rozvíjí kariéru sólisty, polská sopranistka Aga Mikolaj, mezzosopranistka Polina Shamaeva, sólistka moskevského divadla “Nová opera” E. Kolobova a sólistka Maďarské státní opery, mladý nadějný slovenský basista Peter Kellner, sólista Vídeňské státní opery, tenorista Ondrej Šaling, sólista opery Slovenského národního divadla, mezzosopranistka Jana Kurucová, sólistka Hamburské opery, a český basbarytonista Adam Plachetka, sólista Vídeňské státní opery, hosté předních mezinárodních koncertních a operních scén.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]