Slovenská filharmonie zahajuje 73. koncertní sezónu

  1. 1
  2. 2
Zahajovací koncerty 73. sezony Slovenské filharmonie jsou naplánovány na čtvrtek a pátek 21. a 22. října 2021. Zahajovací koncerty bude řídit šéfdirigent Daniel Raiskin. Sólistou večera bude fenomenální izraelský houslista s ukrajinskými kořeny Vadim Gluzman.

Vadim Gluzman (foto Marco Borggreve)
Vadim Gluzman (foto Marco Borggreve)

Šéfdirigent Daniel Raiskin zařadil na začátek zahajovacích večerů skladbu Petite ouverture solennelle Ľudovíta Rajtera, předního slovenského skladatele, dirigenta, pedagoga, spoluzakladatele a bývalého šéfdirigenta slovenských symfoniků (1949–1951, 1953–1961). Skladba zazní u příležitosti jeho 115. narozenin. V podání fenomenálního Vadima Gluzmana zazní Beethovenův Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 61, který začíná čtyřmi tichými údery tympánů. Do repertoáru koncertních síní se dílo dostalo až po skladatelově smrti, v polovině 19. století, díky Felixi Mendelssohnovi Bartholdymu a tehdy třináctiletému houslistovi Josephu Joachimovi v Londýně. V koncertní síni Slovenské filharmonie ji přednese jeden z nejžádanějších houslistů současnosti Vadim Gluzman, který vystupuje s orchestry jako Berlínská filharmonie, Leipzig Gewandhaus Orchestra, Mnichovská filharmonie nebo Londýnská filharmonie. Hraje na výjimečný nástroj „ex-Leopold Auer“ z roku 1690, který mu zapůjčila Stradivariho společnost v Chicagu.

Koncerty uzavře Čajkovského programová a nepříliš často uváděná symfonie Manfred na motivy literární předlohy anglického romantického básníka Lorda Byrona v autentickém nastudování šéfdirigenta SF, rodáka z Petrohradu Daniela Raiskina, který o premiéře řekl: „Když se připravujeme na novou sezónu 2021/2022, myslím především na to, jakou roli hraje v našich životech umění, a zejména hudba! Po nesmírně emotivních dnech na Bratislavských hudebních slavnostech a dlouho očekávaném setkání s publikem se těším na zahajovací koncerty sezóny, na kterých zahrajeme hudbu Beethovena a Čajkovského. Zdá se mi, že tito skladatelé jsou našemu orchestru a publiku velmi blízcí. Beethovenův houslový koncert je vrcholem krásy, formy a hloubky humanismu a pro mě je mimořádným potěšením, že sólový part hraje můj blízký přítel a „hudební bratr“ Vadim Gluzman. Zajímavým detailem jeho interpretace bude použití kadencí Alfreda Schnittkeho, jednoho z nejvýznamnějších skladatelů a hudebních myslitelů druhé poloviny 20. století. Čajkovského hudba stála na počátku mé spolupráce se Slovenskou filharmonií a dodnes žasnu nad tím, jak jemně hráči cítí skladatelovy emoce, utrpení a s jakou upřímností je reflektují. Symfonie „Manfred“ je pozoruhodnou ukázkou Čajkovského dramatického umění, v němž se odráží jeho „já“ v hrdinovi Byronovy básně. Síla této hudby mi připadá obzvlášť aktuální v dnešní době, kdy se mnozí z nás zabývají základy existence, lidstvím, naším vztahem k přírodě, hledáním sebe sama a svého místa v tomto životě… Velmi mě potěšilo, že jsem do programu zařadil dílo Ľudovíta Rajtera, jednoho ze zakladatelů našeho orchestru. Jeho Malá slavnostní předehra zazní na začátku koncertů a jsem rád, že mohu pokračovat v objevování hudby vynikajících slovenských skladatelů!“

Koncerty budou probíhat v režimu OTP.

Daniel Raiskin a Slovenská filharmonie (foto Peter Brenkus)
Daniel Raiskin a Slovenská filharmonie (foto Peter Brenkus)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments