Slovenská filharmonie zve na klavírní recitál Miroslava Sekery

V úterý 11. ledna 2022 vystoupí v rámci cyklu Klavír a klavíristé jako host Slovenské filharmonie Miroslav Sekera. Klavírní recitál můžete sledovat v přímém přenosu z Koncertní síně od 19:00 hodin na webových stránkách filharmonie.

Miroslav Sekera (zdroj Slovenská filharmonie)
Miroslav Sekera (zdroj Slovenská filharmonie)

Program úterního recitálu sestavil Miroslav Sekera z děl Franze Schuberta, Johannese Brahmse, Wolfganga Amadea Mozarta a Franze Liszta. Schubertova Skladba pro klavír es moll, D. 946 pochází z posledního roku Schubertova života. Klavírní sonátu č. 3 f moll, op. 5 napsal Johannes Brahms v době, kdy se začal prosazovat jako vyhledávaný klavírní virtuos. Má symfonický charakter, překypuje množstvím hudebních nápadů a její druhou větu označil Claudio Arrau za „nejkrásnější milostnou hudbu od dob Tristana“. Na své první CD nahrál Mozartovy Variace D dur na menuet Jeana-Pierra Duporta KV 573. Zazní také Mozartova úprava části Lacrimosa ze skladatelova Requiem d moll. Jako výjimečný interpret děl Franze Liszta zařadil do programu Transcendentální etudu Chasse-neige, S. 139 č. 12, a koncert zakončí Koncertní parafrází závěrečné scény z Verdiho opery Rigoletto.

Miroslav Sekera začal hrát na klavír ve třech letech a v sedmi letech ztvárnil mladého Mozarta v oscarovém filmu Miloše Formana. Vystupuje jako sólista a komorní hráč na prestižních koncertních pódiích – ve Vídni (Konzerthaus, Musikverein), Washingtonu (The Kennedy Center), Tokiu (Opera City Concert Hall) a dalších. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem, orchestry a festivaly. Jeho uměleckými partnery jsou houslista Josef Špaček, mezzosopranistka Dagmar Pecková a hornista Radek Baborák. V roce 2019 vystoupil v Japonsku s legendárním violoncellistou Tsuyoshi Tsutsumi a jako sólista se představil na Mezinárodním festivalu v Karuizawě. U Supraphonu vydal profilové CD s díly F. Liszta a B. Smetany, které získalo cenu Pizzicato.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments