Slovenská filharmonie zve na koncert s česko-slovenským programem

Zahajovací symfonický koncert Populárního cyklu se uskuteční v Koncertní síni Slovenské filharmonie ve čtvrtek 28. října 2021 v 19:00 hodin. Program složený z děl Jána Cikkera, Vítězslava Nováka a Antonína Dvořáka zazní pod taktovkou Rastislava Štúra. Symbolicky v Den vzniku samostatného československého státu.

Slovenská filharmónia, Rastislav Štúr (foto Alexander Trizuljak)
Slovenská filharmónia, Rastislav Štúr (foto Alexander Trizuljak)

Koncert zahájí Dramatická fantazie pro velký orchestr Jána Cikkera, jednoho z hlavních představitelů slovenské hudební moderny. Podnětem k práci byly revoluční události v Maďarsku v roce 1956. Dramatickou fantazii pro velký orchestr zkomponoval Ján Cikker v roce 1957, kdy byla úspěšně uvedena jeho druhá opera Beg Bajazid a zároveň začal pracovat na své třetí opeře Mr. Scrooge. Premiéru provedla Slovenská filharmonie pod taktovkou Ladislava Slováka 30. října 1958.

Následovat bude symfonická báseň V Tatrách op. 26 Vítězslava Nováka, Cikkerova učitele skladby na Mistrovské škole v Praze. Symfonická báseň, která vznikla v roce 1902, odráží skladatelovy zkušenosti nadšeného vysokohorského turisty a horolezce. Premiéra se konala 25. listopadu 1902 v Praze. Skladatel dílo přepracoval do konečné podoby, která byla provedena o pět let později. Od té doby je jednou z nejčastěji hraných Novákových skladeb.

Novák studoval u Antonína Dvořáka na Pražské konzervatoři a právě jeho 7. symfonie uzavře čtvrteční symfonický koncert Slovenské filharmonie.

Česko-slovenský program povede Rastislav Štúr. Ondrej Olos, který měl program s orchestrem dirigovat, své vystoupení ze zdravotních důvodů zrušil.

Koncert se uskuteční v režimu OTP.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments