Slovenská filharmonie zve na páteční a nedělní koncert
Program pátečního večera otevře předehra k baletu op. 43 Stvoření Prométheova Ludwiga van Beethovena. Celovečerní balet zkomponoval skladatel v roce 1801 pro potřeby vídeňského Dvorního divadla.
Oratorium pro sóla, sbor a orchestr op. 85 Kristus na hoře Olivetské (Christus am Ölberge) z roku 1803 nepatří k notoricky uváděným Beethovenovým opusům. Téměř hodinové oratorium popisuje poslední události Kristova života, ale také vypovídá o mukách skladatele. Je prvním větším dílem, kterým se Beethoven zabýval krátce po návratu z Heiligenstadtu u Vídně v roce 1802, kde prožíval období plné zoufalství. Tragické svědectví o svém duševním rozpoložení způsobeném problémy se sluchem podal v dokumentu známém jako “heiligenstadtský testament”.
Kvůli nepříznivé pandemické situaci se program koncertu přesunul z Velikonočních koncertů 2020 (měl zaznít u příležitosti 250. výročí Ludwiga van Beethovena) a 2021 na poslední dubnový pátek 2021. Zazní v přímém přenosu z koncertní síně Slovenské filharmonie.
Divertimenta a serenády budou znít na nedělním koncertě (2. května 2021) Slovenského komorního orchestru s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem. Koncert můžete sledovat ze záznamu od 16:00 hodin.
Divertimento a serenády patří od 18. století mezi oblíbené kompoziční formy. Na úvod zazní Divertimento F dur, KV 138 Wolfganga Amadea Mozarta. Pochází ze 70. let 18. století, z období skladatelovy služby u salcburského arcibiskupa.
Následovat bude Čajkovského Serenáda C dur, op. 48 z roku 1880, která si získala trvalé místo na koncertních pódiích. Dvě z jeho částí, Valčík a Elegie, patří k jeho nejznámějším a nejpopulárnějším skladbám vůbec.
Program uzavře Divertimento č. 1, op. 20 maďarského skladatele Lea Weinera, současníka Bély Bartóka. Jeho Divertimento č. 1, op. 20 je inspirováno starými maďarskými tanci.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]