Slovenský komorní orchestr představuje pomůcku pro nevidomé a slabozraké

Prvním hudebním setkáním ve Slovenské filharmonii bude Koncert bez bariér Slovenského komorního orchestru s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem. Po boku komorního orchestru se poprvé představí mimořádně talentovaný patnáctiletý houslista Viktor Knapp, který se narodil nevidomý. Před začátkem koncertu bude oživen elektronický mluvící dotykový rám pro nevidomé, slabozraké, ale i vidící návštěvníky. Koncert se uskuteční v pondělí 5. září 2022 v 18:00 hodin ve Sloupové síni SF s bezbariérovým přístupem.

Hapticko-zvuková pomůcka pro nevidomé a slabozraké (zdroj Slovenská filharmonie)
Hapticko-zvuková pomůcka pro nevidomé a slabozraké (zdroj Slovenská filharmonie)

Slovenský komorní orchestr pokračuje ve své dlouholeté tradici hudebních večerů, které jsou v průběhu sezóny přednostně určeny pro zdravotně postižené návštěvníky. Jsou mezi nimi i skupiny nevidomých a slabozrakých, kteří hudbu slyší, ale mnozí z nich dominantu – bratislavskou Redutu – neviděli a nedokážou si ji představit. Orchestr jim od letošní koncertní sezóny tento zážitek umožní prostřednictvím elektronického mluvícího a dotykového rámu, který vznikl díky finanční podpoře Zurich Insurance Company Ltd. Bude umístěn ve vstupním foyer a každý si jej může vyzkoušet. Byl navržen pro Slovenskou filharmonii na míru. Hapticko-zvuková pomůcka vede ruce návštěvníka po reliéfní kopii budovy Reduta. Návštěvník bude moci vnímat dominanty města hmatem, sluchem i zrakem. Mluvící dotykový rám je dílem PhDr. Ildikó Gúzikové a Ing. Vladimíra Maroše a je chráněn užitným vzorem Úřadu průmyslového vlastnictví Slovenské republiky a zápisem do rejstříku Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví. Slovenská filharmonie tímto způsobem zpřístupní komplexní zážitek z návštěvy bratislavské Reduty, kulturního symbolu, i handicapovaným návštěvníkům.

Hapticko-zvuková pomůcka pro nevidomé a slabozraké (zdroj Slovenská filharmonie)
Hapticko-zvuková pomůcka pro nevidomé a slabozraké (zdroj Slovenská filharmonie)

Sólový part Bachova Koncertu pro housle a orchestr a moll BWV 1041 přednese Viktor Knapp, který s orchestrem vystoupí poprvé. Od září letošního roku nastoupí do prvního ročníku bratislavské konzervatoře, kde dosud navštěvoval třídu Nadaných žáků pod vedením Júliuse Horvátha, člena Slovenské filharmonie. Program doplní díla Edvarda Hagerupa Griega, Mikuláše Moyzese, Ladislava Kupkoviče a Zeljenkova Musica slovaca, která patří k nejoblíbenějším skladatelovým dílům. Kombinuje rytmickou invenci s folklorními prvky.

Bezbariérový přístup do koncertního sálu je zajištěn od služebního vchodu SF – Medená ulice č. 3.

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments