Slovenská filharmonie vystoupí na domácích i zahraničních pódiích

Slovenská filharmonie, Slovenský filharmonický sbor a Slovenský komorní orchestr vystoupí na přelomu srpna a září na domácích i zahraničních pódiích. Jejich koncerty se uskuteční ve švýcarském Murtenu, německém Mannheimu, polském Krakově, Trenčianských Teplicích, Stupavě, Bojnicích a také v bratislavské Pradiarně a Slovenském rozhlase.
Daniel Raiskin (foto Peter Brenkus)
Daniel Raiskin (foto Peter Brenkus)

Slovenská filharmonie s šéfdirigentem Danielem Raiskinem a švýcarským dirigentem Christophem-Mathiasem Muellerem se vypraví do města Murten, kde Christoph-Mathias Mueller od roku 2021 působí jako umělecký ředitel letního festivalu Murten Classics ve Švýcarsku. Pod jeho vedením zazní na koncertech ve čtvrtek a v pátek 25. a 26. srpna 2022 díla Rossiniho, Barbera a Sibelia. Sólistkou obou večerů bude jedna z nejvýznamnějších představitelek skandinávského interpretačního umění, norská houslistka Eldbjørg Hemsing. Na nedělním koncertu 27. srpna v Murtenu zazní pod taktovkou šéfdirigenta díla Ljadova, Raffy, Musorgského a Stravinského. Spolu s filharmoniky vystoupí mladý švýcarský houslový virtuos Anatol Toth.

Slovenská filharmonie a světoznámý tenorista José Cura vystoupí poprvé společně na jednom pódiu v sobotu 3. září 2022 v 19:00 hodin na Náměstí před Pradiarnou v Páričkově ulici v Bratislavě. Program open-air koncertu je sestaven z nejkrásnějších romantických a veristických árií, duetů a instrumentálních skladeb operních skladatelů – Verdiho, Pucciniho a mnoha dalších. Sólistkami a hosty večera budou sopranistka Eva Hornyáková a mezzosopranistka Polina Shamaeva. Koncert bude řídit Daniel Raiskin, šéfdirigent Slovenské filharmonie. Koncert je součástí druhého ročníku multižánrového festivalu Symfonie umění, který pořádá městská část Bratislava-Ružinov.

Slovenská filharmonie (zdroj Slovenská filharmonie)
Slovenská filharmonie (foto Peter Brenkus)

Slovenský filharmonický sbor se sbormistrem Jozefem Chabroněm odcestují do německého univerzitního města Mannheim, kde vystoupí po boku Deutsche Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz. V sobotu 3. září zazní v Rosengarten Mannheim pod vedením britského dirigenta Michaela Francise koncert z děl Messiaena, Stravinského, Tallise, Ligetiho a Skrjabina.

Slovenský filharmonický sbor se sbormistrem Adamem Sedlickým vystoupí na prvním abonentním koncertě 94. sezony Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu pod taktovkou Ondreje Lenárda. Na programu bude monumentální Symfonie č. 2 Vzkříšení Gustava Mahlera. Sólistkami večera budou sopranistka Eva Hornyáková a mezzosopranistka Terézia Kružliaková. Koncert se uskuteční v pátek 9. září 2022 v 19:00 hodin ve Velkém koncertním studiu Slovenského rozhlasu.

Slovenský filharmonický sbor (foto Jan Lukas)
Slovenský filharmonický sbor (foto Jan Lukas)

Slovenský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem uvedou koncerty ve slovenských městech a v Polsku – v pátek 2. září Závěrečný koncert 76. Hudebního léta v Trenčianských Teplicích, v sobotu 3. září koncert v rámci akce Hudba v Synagoze ve Stupavě a v neděli 4. září uzavřou Hudební léto v Bojnicích v Huňadyho sále na Bojnickém zámku.

V sobotu 10. září vystoupí Slovenský komorní orchestr na 3. Szymanowského festivalu v Krakovské filharmonii v Polsku. Na programu koncertu jsou díla Janáčka, Respighiho, Zeljenky, Bergera, Lutosławského a Bartóka. Záštitu nad koncertem převzal generální konzul Slovenské republiky v Krakově Dr. Tomáš Kašaj.

Slovenský komorní orchestr (zdroj Slovenská filharmonie, foto Peter Brenkus)
Slovenský komorní orchestr (zdroj Slovenská filharmonie, foto Peter Brenkus)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments