Klášterní hudební slavnosti pokračují napříč žánry

Ještě sedm koncertů napříč žánry se uskuteční v rámci Klášterních hudebních slavností od srpna do konce září – klavírní recitál, vynikající zahraniční orchestr, muzikálový večer, pěvecký sbor, český melodram, harfa a zpěv a na závěr světoznámá kantáta.
Neues Barockorchester Berlin (zdroj Klášterní hudební slavnosti)
Neues Barockorchester Berlin (zdroj Klášterní hudební slavnosti)

Po letní přestávce se Klášterní hudební slavnosti znovu nadechnou 24. srpna klavírním recitálem Ivo Kahánka v Loučné nad Desnou. Současný virtuóz vzdá hold svému předchůdci, světoznámému pianistovi a místnímu rodákovi, Alfredu Brendelovi, který vloni oslavil devadesáté narozeniny. V programu zazní skladby pozdního klasicismu a raného romantismu.

Jednoho ze zahraničních hostů letošního ročníku, Neues Barockorchester Berlin, festival přivítá 5. září v šumperském Klášterním kostele a znovu vzpomeneme 300. výročí narození Jiřího Antonína Bendy. Pod vedením koncertní mistryně orchestru Anny Barbary Kastelewicz totiž zazní v původní interpretaci díla Bendových současníků a jeho bratra Františka.

K muzikálovým melodiím si odskočíme 11. září do Rapotína, kde nás čeká Soaré s písní a muzikálem nezaměnitelné zpěvačky Báry Basikové. Písně Andrew Lloyd Webbera, Leonarda Bernsteina, Johna Lennona i českých autorů na klavír doprovodí Luboš Přibyl.

Velkou událostí bude 17. září ve Šternberku koncert Česká hudba dobývá Evropu. K interpretaci děl význačných českých skladatelů 18. století a jejich žáků se pod vedením dirigenta Marka Štilce spojí síla světoznámého chlapeckého pěveckého sboru Boni Pueri s vídeňským zvukem klasicistního orchestru Wranitzky Kapelle. Koncert je součástí Dnů kulturního dědictví ve Šternberku.

Ivo Kahánek (zdroj Klášterní hudební slavnosti)
Ivo Kahánek (zdroj Klášterní hudební slavnosti)

Komorní Večer (nejen) českého melodramu si dopřejeme o den později 18. září v Lázních Jeseník. S odkazem na J. A. Bendu si v podání klavíristy Miroslava Sekery a herce Petra Mikesky vyslechneme melodramy jeho následovníka Zdeňka Fibicha, balady K. J. Erbena Vodník a Štědrý den a Romanci štědrovečerní J. B. Foerstera na slova Jana Nerudy.

Dámské duo Kateřina Englichová a Martina Kociánová připomene 22. září v Bruntále hudebního skladatele Antonína Dvořáka a jeho přátele. Osobu skladatele přiblíží přednes z jeho korespondence a v úpravě pro harfu zazní známé Dvořákovy skladby, ale i Bedřicha Smetany či Leoše Janáčka – Humoreska, Vltava, Písně milostné, Večerní písně, árie Čury mury fuk z opery Rusalka a další.

Vrcholem letošního ročníku Klášterních hudebních slavností se stane 30. září uvedení světoznámé kantáty Carmina Burana skladatele Carla Orffa v Šumperku. Koncert budí pozornost neobvyklým obsazením pro dva klavíry – Kristina Kasíková a Martin Kasík, sólové pěvecké party připadnou Lucii Silkenové, Martinu Bártovi a Janu Mikuškovi. Podpoří je Český filharmonický sbor Brno, dětský sbor Motýli Šumperk a bicí sekce Moravské filharmonie Olomouc. Řídit bude dirigent Marek Šedivý.

Epilogem festivalu budou dva koncerty přesunuté ze srpna. Nejprve 14. listopadu vystoupí v Šumperku Musica Florea a 16. listopadu v Jeseníku Epoque Quartet.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments