Slovenský komorní orchestr vzdá hold svému zakladateli Bohdanu Warchalovi

Každý rok věnují členové Slovenského komorního orchestru s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem jeden z lednových koncertů památce zakladatele Slovenského komorního orchestru, legendárního Bohdana Warchala. Koncert Hommage à Bohdan Warchal se uskuteční v neděli 28. ledna 2024 v Malém sále Slovenské filharmonie od 16:00 hodin. Spolu s komorním orchestrem vystoupí slovenský violoncellista Ľudovít Kanta, který dlouhodobě žije v Japonsku a v roce 2023 mu bylo uděleno japonské státní vyznamenání – Řád vycházejícího slunce.
Bohdan Warchal (zdroj Školské)
Bohdan Warchal (zdroj Školské)

V úvodu nedělního odpoledne Slovenského komorního orchestru zazní Serenáda č. 6 D dur “Serenata notturna”, KV 239 Wolfganga Amadea Mozarta. Barokní skladatel a violoncellista Luigi Boccherini zkomponoval dvanáct koncertů pro violoncello. Koncert pro violoncello a orchestr č. 9 B dur, G. 482 přednese vzácný host sezony Ľudovít Kanta, bývalý koncertní mistr violoncellové skupiny Slovenské filharmonie. Koncert zazní v úpravě německého violoncellisty Friedricha Grützmachera z roku 1895. Jeho verze kombinuje Čtvrtý, Pátý a Sedmý koncert s Devátým koncertem, přičemž jsou přidány i kadence. Nedělní koncert cyklu SKO uzavře Suita pro smyčcový orchestr Leoše Janáčka, kterou skladatel zkomponoval ještě před studiem na lipské konzervatoři.

Nedělní koncert připomene nedožité 94. narozeniny profesora Bohdana Warchala (27. ledna 1930 – 30. prosince 2000). Prof. Bohdan Warchal byl iniciátorem vzniku komorního souboru v roce 1960. Komorní orchestr sestavil z vynikajících hráčů smyčcové sekce Slovenské filharmonie. Pod jeho uměleckým vedením “Warchalovci” koncertovali nejen ve slovenských městech, ale dosáhli uznání i v mnoha světových metropolích. Vedle barokní hudby hráli také díla z období klasicismu a romantismu, díla 20. století a skladby slovenských skladatelů Eugena Suchoně, Alexandra Moyzese a Ilji Zelenky, které vznikly na popud profesora Warchala nebo je jejich tvůrci věnovali komornímu orchestru. Prof. Bohdan Warchal vedl komorní orchestr s malou nečekanou přestávkou čtyřicet let. Štafetu uměleckého vedoucího předal Ewaldu Danelovi, který v této práci pokračuje od ledna 2001. Kromě pravidelných koncertů ve Slovenské filharmonii vystupuje SKO na různých festivalech a zájezdech doma i v zahraničí, realizuje dramaturgicky zajímavé projekty a také premiéruje slovenská díla.

Ľudovít Kanta (zdroj Ľudovít Kanta)
Ľudovít Kanta (zdroj Ľudovít Kanta)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments