Slučování Moravské filharmonie a Moravského divadla vyvolává veřejnou nevoli

Páteční jednání zastupitelstva města Olomouc dalo navzdory protestům umělecké i divácké obce jasný směr fúze obou institucí. Zástupci z řad opozice, zaměstnanců obou institucí a Unie orchestrálních hudebníků podrobili kritice hospodářskou analýzu projektu, kterou připravila agentura Economic Impact Art.
Ilustrační foto (zdroj Freepik, foto Drazen Zigic)
Ilustrační foto (zdroj Freepik, foto Drazen Zigic)

Obsahové i rozpočtové nedostatky této analýzy rozebral sociolog Karel Svačina tak opoziční zastupitelé. Text usnesení a důvodové zprávy, včetně harmonogramu slučování je k dispozici k nahlédnutí na stránkách zastupitelstva MO. Harmonogram slučování pro rok 2024 plánuje jmenování manažera, který bude odpovědný za spojování organizací a také vypsání výběrového řízení na ředitele nové organizace. Po vzniku nové organizace 1. ledna 2025 začne nově vzniklá „instituce“ s propouštěním – to se bude týkat 20 % zaměstnanců.

Organizátor petice proti sloučení obou subjektů, učitel ZUŠ Milan Ludvík se k výsledku jednání vyjádřil takto: „V rámci debaty předložili jak opoziční zastupitelé, tak přihlášení diskutující z řad kulturních pracovníků, pedagogů, zástupců MFO, MDO, Unie orchestrálních hudebníků a olomoucké veřejnosti, desítky konkrétních podnětů pro nutnost dalších odborných konzultací. Žádné z nich, ani opozicí navrhovaná usnesení o odkladu řešení problému, nebyly náměstkem primátora Viktorem Tichákem přijaty. Základní důvody pro sloučení uváděla radnice vždy dva – šetření rozpočtu a nutnost změny plánování rozpočtu příspěvkových organizací. Výsledkem schváleného usnesení je návrh sloučení k 1. lednu 2025. Jenže pro rok 2024 mají obě příspěvkové organizace schválený rozpočet a plán činnosti. Zřejmě i v roce 2025 budou organizace pokračovat v tomto režimu (zákon o Veřejných kulturních institucích nebude dříve schválen). Navíc v komentáři ke schválenému usnesení shodně primátor i náměstek kultury konstatovali, že plánovaná úspora 14 miliónů se nemusí naplnit, např. z důvodů nákladů spojených s procesem slučování. Co, nebo kdo stojí za tzv. ‚politickým zadáním‘, na které náměstek Tichák odkazuje od března 2023? Autoři petice jsou přesvědčeni, že „poslední možností k obnovení samostatnosti tradičního velkého orchestru MFO a samostatnosti MDO budou komunální volby v roce 2026.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments