Smetanova Litomyšl představila nejrozsáhlejší program od vzniku festivalu

Národní festival Smetanova Litomyšl, který bude ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany, uspořádá od 8. června do 7. července na pět desítek představení a koncertů a další desítky souběžných akcí. Svou délkou i rozsahem bude největší od svého vzniku v roce 1946.
Smetanova Litomyšl – festivalová hala (foto František Renza)
Smetanova Litomyšl – festivalová hala (foto František Renza)

U příležitosti jubilea svého nejslavnějšího rodáka Smetanova Litomyšl poprvé uvede všechny jeho opery v jediném ročníku. Sedm představení přivezou operní domy z Prahy, Brna, Ostravy a Bratislavy, Libuši koncertně nastuduje Česká filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši, s Kateřinou Kněžíkovou v hlavní roli a Adamem Plachetkou v úloze Přemysla. První český orchestr pod taktovkou Jakuba Hrůši také reprezentativním průřezem díla Bedřicha Smetany festival zahájí a Mou vlastí za řízení Tomáše Netopila uzavře. Na Smetanově Litomyšli zazní i další opery, jako Janáčkova Její pastorkyňa či Quo vadis Sylvie Bodorové, a speciálně komponované koncerty s velkým obsazením, jako je závěrečný díl tetralogie Sólo pro 100 smyčců či program o pivu a pivovarech. Chybět nebudou intimněji laděná komorní vystoupení, sólové recitály ani duchovní hudba. Program doplní také odlehčená představení, například hudební kabaret Jonáš a tingl-tangl či brněnská novinka Hurvínek prodává nevěstu. Na koncertech vystoupí Josef Špaček, Marek Kozák, Pavel Svoboda, Pavel Haas Quartet, Wihanovo kvarteto i Smetanovo trio, Huelgas Ensemble i Duo KCHUN, Alžběta Poláčková i Pavel Černoch. Ve slavných operních áriích a italských písních se debutově v České republice představí britsko-italský tenorista Freddie De Tomasso. Smetanovu Litomyšl již tradičně doprovodí pořady Festivalových zahrad, Smetanovy výtvarné Litomyšle a Smetanovy poetické Litomyšle. Celý program je k dispozici na webových stránkách festivalu. Prodej 34 tisíc vstupenek bude zahájen ve středu 6. března v 10:00 hodin.

„Rozsah Smetanovy Litomyšle v jubilejním roce je naprosto nebývalý. Z původně několikadenní přehlídky vyrostl v měsíční festival svrchovaně reprezentující tvorbu i osobnost Bedřicha Smetany, stejně jako další jubilanty Roku české hudby,“ říká umělecký ředitel Vojtěch Stříteský. „Mottem 66. ročníku Smetanovy Litomyšle je NAŠE VLAST, které na straně jedné akcentuje kořeny, tradice a národní charakter oslav a festivalu, ovšem přitom nabízí potřebné internacionální přesahy a impulsy z hlediska interpretačního i umělecké tvorby. Významným prvkem dramaturgie je cílená snaha neuzavírat program v šabloně ‚prověřených‘ a opakovaně frekventovaných děl, ale právě v jubilejním roce prezentovat i skladby a formy, s nimiž se návštěvníci setkávají zřídka, ba doslova raritně. Za přínosné i pro budoucí koncertní život považujeme několik festivalových objednávek děl, která zazní na přehlídce v premiéře, stejně jako inspirativní roli naší společnosti při vzniku smetanovských mezinárodních projektů a koprodukcí.“

Hlavním a nejslavnostnějším bodem připomínky dvoustého výročí narození zakladatele české národní hudby na festivalu Smetanova Litomyšl bude Libuše v interpretaci České filharmonie pod taktovkou Jakuba Hrůši. Vedle Libuše si pozornost zaslouží i další Smetanovy opery. Dalibora provede Janáčkova opera Národního divadla Brno v koprodukci s Velšskou národní operou pod taktovkou dirigenta Tomáše Hanuse a za vedení světoznámého britského režiséra Davida Pountneye, jejichž nastudování nedávno slavilo velký úspěch. Brněnský soubor přiveze i Prodanou nevěstu v nové scénické úpravě režiséra Ondřeje Havelky, jenž stojí i za novou inscenací předposlední Smetanovy opery Tajemství. Tu uvede operní soubor pražského Národního divadla. Nové nastudování Hubičky provede Opera Národního divadla Bratislava, která tímto titulem zahájila svou činnost v roce 1920. Dvě vdovy, Braniboři v Čechách a Čertova stěna zazní v podání ostravského Národního divadla moravskoslezského, které v březnu a v květnu poprvé po čtyřiceti letech uvede celý komplet osmi Smetanových oper.

Zahajovací koncert 66. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl se uskuteční 8. června po slavnostním setkání u zrekonstruovaného rodného bytu Bedřicha Smetany a přenášet ho bude Česká televize na programu ČT art i do Festivalových zahrad přímo v Litomyšli. Přenos budou živě přebírat také mezinárodní televize Mezzo a Medici TV. Mou vlast na festivalu provede nejen Česká filharmonie pod vedením Tomáše Netopila, ale v úpravě pro dechové okteto premiérově na objednávku Smetanovy Litomyšle i PhilHarmonia Octet. Z dalších děl Bedřicha Smetany zazní například Triumfální symfonie či skladby pro dva až čtyři klavíry.

Ze starší české hudby Smetanova Litomyšl přinese Loutnu českou Adama Michny z Otradovic v podání Gabriely Eibenové, Daniely Čermánkové a Ensemble Inégal. Czech Ensemble Baroque pod taktovkou Tomáše Netopila uvede se Zuzanou Stivínovou v hlavní roli melodram Medea Jiřího Antonína Bendy. Od stejného autora zazní v kouzelném prostředí rokokového zámku Nové Hrady opera Vesnický trh. Collegium 1704 uvede skladby Jana Dismase Zelenky a Georga Friedricha Händela. Ke specialitám letošního ročníku Smetanovy Litomyšle patří vystoupení světoznámého belgického vokálního uskupení Huelgas Ensemble, který interpretuje starou hudbu v souladu s architekturou daného koncertního prostoru, a koncert Dua KCHUN, jež provede mimo jiné Stabat Mater Marca Rosana.

Festival se bude věnovat také písňové tvorbě starších i současných skladatelů. Koncert na přání připomene v komponovaném programu, že Rok české hudby nemusí být jen oslavou „klasiků“. Zazní na něm písně Jiřího Šlitra, Karla Kryla, Karla Gotta, Michaela Kocába a dalších skladatelů, textařů a interpretů posledních generací. Na Jazzové jízdě v Zámecké jízdárně se sejdou dvě uznávané jazzové legendy – kytarista Rudy Linka a klavírista Bobo Stenson.

Program Smetanovy Litomyšle orámují dvě bohoslužby v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže, který byl zásadně zrekonstruován právě před deseti lety. Mši svatou k 680. výročí založení litomyšlského biskupství, při níž zazní Mozartova Korunovační mše, bude celebrovat arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner, a děkovnou bohoslužbu na samý závěr festivalu, jíž doprovodí Korunovační mše Václava Jana Tomáška, už tradičně Tomáš Halík.

„Z důvodu pokračující rekonstrukce Státního zámku Litomyšl se i v letošním roce hlavní festivalové pořady konají ve Festivalové hale s kapacitou téměř 1300 diváků. Věrným fanouškům Smetanovy Litomyšle však můžeme slíbit, že uděláme všechno pro to, aby se festival už v příštím roce vrátil na zámek, kde vznikne nová koncertní síň podle návrhu Josefa Pleskota,“ říká Michal Medek, ředitel Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Ve Festivalovou halu se po vybavení jevištěm a zvýšeným hledištěm a po úpravách scénografa Davida Baziky promění multifunkční hala architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky, jež získala nominaci na cenu Evropské unie za současnou architekturu Mies van der Rohe Pavilion Award za rok 2007.

„Smetanova Litomyšl ušla od svého prvního ročníku v roce 1946 pozoruhodnou cestu: ze dvou koncertů se stalo padesát pořadů doplněných dalšími desítkami doprovodných akcí, z přehlídky lokálního významu se proměnila v národní festival s významným mezinárodním přesahem a velkými ambicemi do budoucna. Je pro nás obrovskou ctí, že po této cestě můžeme se Smetanovou Litomyšlí jako generální partner jít společně již dvě desetiletí,“ uvedl Tomáš Salomon, předseda představenstva a generální ředitel České spořitelny.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments