Smetanovi Braniboři mají 150 let, nové nastudování chystá zatím jen Ostrava

Půldruhé století právě dnes uplyne od prvního uvedení Smetanovy operní prvotiny. Skladatel se s partiturou zúčastnil soutěže hraběte Harracha, vypsané začátkem šedesátých let devatenáctého století před otevřením Prozatímního divadla. A vyhrál.

Bedřich Smetana (foto archiv)
Bedřich Smetana (foto archiv)

Historická freska na libreto Karla Sabiny, odehrávající se v druhé polovině třináctého století po smrti Přemysla Otakara II., měla premiéru pod taktovkou B. Smetany 5. ledna 1866 v Prozatímním divadle.

B. Smetana: Braniboři v Čechách - premiérové cedule z roku 1866 (foto archiv)
B. Smetana: Braniboři v Čechách – premiérová cedule z roku 1866 (foto archiv)

Na scéně Národního divadla se Braniboři v Čechách poprvé hráli v dubnu 1885 a od té doby pak ještě v třinácti dalších nastudováních – naposledy v dodnes nedoceněné inscenaci Petra Lébla a pod taktovkou Bohumila Gregora v roce 1997, tedy před dvěma desetiletími.

B. Smetana: Braniboři v Čechách - ND 1997 (foto archiv ND / Oldřich Pernica)
B. Smetana: Braniboři v Čechách – ND 1997 (foto archiv ND / Oldřich Pernica)

Potom následovalo ještě v roce 2004 uvedení v Brně, v režii Mariána Chudovského a s dirigentem Jaroslavem Kyzlinkem. Nové nastudování na první české operní scéně? Zatím v nedohlednu. Smetanovy Branibory v jejich jubilejním roce ovšem ohlásila ostravská opera – s premiérou v závěru této sezony, v režii Jiřího Nekvasila a v hudebním nastudování Jakuba Kleckera.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat