Smetanovo muzeum vystavuje kolekci diplomů a darů

Do 30. března 2015 potrvá v Muzeu Bedřicha Smetany na Novotného lávce v Praze výstava čestných diplomů a darů tomuto slavnému skladateli. Přístupna bude od 3. prosince.„V jeho době šlo o častou formu ocenění mimořádných uměleckých činů i celoživotních zásluh význačných osobností. Smetana se jako skladatel, interpret i organizátor stal v pražském hudebním životě jednou z jeho nejvýraznějších postav. Svou tvorbou postupně kladl základy moderní české hudbě, svými názory i organizačními a uměleckými činy výrazně ovlivňoval činnost hudebních institucí a snažil se domácí hudební život pozvednout na úroveň významných evropských měst,“ uvedla mluvčí Národního muzea Tereza Petáková.

Většina vystavovaných předmětů pochází ze sedmdesátých a osmdesátých let devatenáctého století, tedy z poslední dekády Smetanova života, kdy se skladatel konečně dočkal skutečného celonárodního uznání.

„Jsou tu především dekorativní diplomy, jimiž české hudební instituce a spolky stvrzovaly udělení čestného členství. Z darů jde například o čestné taktovky, stříbrné věnce, stuhy z vavřínových věnců, které dostal při některých svých vystoupeních nebo při významných provedeních svých děl a oslavách životních jubileí,“ upřesnila vedoucí Muzea Bedřicha Smetany a autorka výstavy Olga Mojžíšová.

Výstava prezentuje tyto unikáty, pocházející ze skladatelovy pozůstalosti, poprvé jako ucelený soubor. Jako doprovodný program se 9. prosince uskuteční v Muzeu Bedřicha Smetany klavírní koncert Marie Al-Ashab a Jana Lukše. Zazní na něm původní skladby pro čtyřruční klavír a jeho čtyřruční klavírní úpravy vlastních děl.

V sobotu 24. ledna se uskuteční pod názvem Alespoň na víkend staň se komediantem hudební dílna pro rodiče s dětmi, která je seznámí s nejslavnější Smetanovou operou Prodaná nevěsta. Její sté provedení bylo ještě za jeho života takřka celonárodní slavností. Stalo se jednou z příležitostí, kdy Smetana obdržel mnoho čestných darů. Některé z nich jsou na výstavě.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky