V Brně zazněla Janáčkova klavírní skladba v orchestrální podobě

Nově vzniklý Symfonický orchestr Sokola Brno I včera v jeho tělocvičně v brněnské Kounicově ulici uvedl ve světové premiéře orchestrální úpravu sokolské skladby Leoše Janáčka (1854 až 1928) Hudba ku kroužení kužely. Původní verze byla pouze klavírní a slavný skladatel, jehož životní osudy byly spjaty s Brnem, ji vytvořil již v roce 1893. Včerejší koncert udělal tečku za letošním ročníkem hudebního festivalu Janáček Brno.Janáček složil Hudbu ke kroužení s kužely jako klavírní skladbu o pěti částech a věnoval ji Moravsko-slezské obci sokolské. Uvedena byla 16. dubna 1893 při cvičení sokolů na jejich pravidelném ročním sletu v Brně. Nedávno vytvořený Symfonický orchestr Sokola Brno I se rozhodl tuto méně známou Janáčkovu skladbu přetvořit do orchestrální podoby.

Festival Janáček Brno letos připomněl sto šedesáté výročí narození slavného skladatele, který s Brnem spojil svůj život a dodnes patří k jeho kulturním ikonám. Na přehlídce s úspěchem vystoupil například americký Kronos Quartet. Tradiční, ale také moderní verze Janáčkových oper uvedly soubory ze Štýrského Hradce, Záhřebu, Prahy, Ostravy a samozřejmě z Brna.

Vyvrcholením akce bylo sobotní uvedení Janáčkovy Glagolské mše v původní, premiérové verzi. Zazněla v sále Stadion v Kounicově ulici, kde byla v roce 1927 představena veřejnosti. O vystoupení byl velký zájem, sál byl zaplněn do posledního místa. Mezi sólisty byla také světoznámá pěvkyně Magdalena Kožená.

Foto Barbora Ponešová

Napsat komentář