Smetanovo výročí připomněl zpěv mužského sboru pod širým nebem

Mužský pěvecký sbor Láska opravdivá dnes prošel Prahou a na několika zastávkách zazpíval skladby, které Bedřich Smetana složil pro mužské sbory. Sbor, který působí při brněnské Masarykově univerzitě, tak připomněl pondělní 191. výročí narození slavného skladatele. Místa, na kterých se zpívalo, byla vždy tematicky spjatá s náměty písní. Přestože první část odpoledních vystoupení pod širým nebem provázel déšť, pěvce to neodradilo a jejich zpěv přilákal kolemjdoucí.

Pochod pro Bedřicha Smetanu, který chce upozornit na problematiku pořádání komerčních a nekomerčních kulturních akcí ve veřejném prostoru, začal 1. března příjezdem vlaku RJ Bedřich Smetana na pražské hlavní nádraží.

Zpěváci přijeli do Prahy rychlíkem Bedřich Smetana, zpívali už ve vlaku a v Praze pak poprvé jejich hlasy zněly Fantovou kavárnou na Hlavním nádraží. Pod sochou sv. Václava zazněla hymna Zachovej nám, Hospodine!, u pamětní desky Karla Havlíčka Borovského na domě naproti Masarykovu nádraží, kde Havlíček žil, se zpíval Slavnostní sbor složený roku 1876 k příležitosti odhalení právě této desky.Pochod pro Bedřicha Smetanu zorganizovaný mužským pěveckým sborem Láska opravdivá, který chce upozornit na problematiku pořádání komerčních a nekomerčních kulturních akcí ve veřejném prostoru, začal 1. března příjezdem vlaku RJ Bedřich Smetana na pražské hlavní nádraží.

U pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí zazněla skladba Tři jezdci, v níž se líčí obraz vzrušení, jež zavládlo po Husově mučednické smrti. Sbor v ostře členěném rytmu vyjadřuje chvat a touhu jezdců po pomstě, kteří jedou z Kostnice, aby domů donesli strašlivou zprávu.

Sboristé sebou dnes měli doprovod, který nesl transparenty s nápisy Smetana není žádné máslo nebo Smetana je jedlý. Druhý slogan měl na rubu jména Smetana a Nejedlý a mezi nimi přeškrtnuté rovnítko. Poukazuje na muzikologa a ve své době vlivného politika Zdeňka Nejedlého, jehož obdiv ke Smetanovi a několika dalším oblíbeným autorům vedl k potlačování významu jejich uměleckých současníků.

Pochod pro Bedřicha Smetanu, který chce upozornit na problematiku pořádání komerčních a nekomerčních kulturních akcí ve veřejném prostoru, začal 1. března příjezdem vlaku RJ Bedřich Smetana na pražské hlavní nádraží.

Zájemcům rozdávali texty písní, kteří si je tak mohli společně zazpívat. Vyvrcholením Pochodu pro Bedřicha Smetanu byl koncert v Českém muzeu hudby, na němž souborně po mnoha desetiletích zazněly v Praze všechny Smetanovy mužské sbory a capella.

Sbor Láska opravdivá založili v roce 2009 Jaroslav Černocký a Jan Špaček s cílem oživit kdysi bohatou tradici interpretace skladeb pro mužský sbor. Na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity funguje těleso pod Ústavem hudební vědy a jeho členy jsou studenti brněnských vysokých škol. V současnosti má sbor okolo 30 stálých členů. Láska opravdivá je název jednoho z mužských sborů Leoše Janáčka na lidový text. V názvu pěveckého tělesa má symbolizovat repertoárový soulad duchovní hudby a lidové písně.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]