Smetanovu síň rozezní nejslavnější operní sága a oscarová hudba
Zajímavou kombinací budou dva večery nazvané Pán prstenů, které na 9. a 10. března naplánoval Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Ve Smetanově síni Obecního domu zazní pod taktovkou dirigenta Rastislava Štúra výběr z operního cyklu Prsten Nibelungův Richarda Wagnera. V druhé půli bude následovat hudba Howarda Shorea z filmové adaptace kultovní trilogie Pán prstenů. Náročný úkol čeká krom Pražských symfoniků i Český filharmonický sbor Brno, ten bude kromě angličtiny zpívat i v elfském dialektu. FOK se k filmové hudbě pravidelně vrací v abonentních cyklech i na letních koncertech ve Valdštejnské zahradě, ostatně odtud pochází i „F“ ve zkratce v názvu orchestru.
Slavná Píseň o Nibelunzích, která zásadním způsobem ovlivnila vytváření moderní německé národní identity a inspirovala řadu uměleckých děl velmi rozdílného charakteru i kvality, vznikla ve třnáctém století.
Až do dvacátého století bylo jednoznačně nejznámějším a nejpopulárnějším ztvárněním mýtů o Nibelunzích „opus magnum“ Richarda Wagnera, operní tetralogie Prsten Nibelungův. Ve všech částech autor zanechal mimořádné a ve své době zejména harmonicky velmi novátorské hudební bohatství. Na večerech s FOK se posluchači mohou těšit na výběr z oper Siegfried, Valkýra a Soumrak bohů, zazní mimo jiné i slavná Jízda Valkýr.
To se změnilo, když John Ronald Reuel Tolkien v padesátých letech vytvořil své monumentální dílo Pán prstenů, na počátku jednadvacátého století zfilmované Peterem Jacksonem. Premiéra kasovního trháku Pán prstenů: Společenstvo Prstenu v roce 2001, na jehož úspěchu se podle mnohých významně podílela právě Shorova hudba, znamenala zásadní zlom ve skladatelově kariéře. Jeho úspěch pak podtrhly další dva díly tolkienovské trilogie – Pán prstenů: Dvě věže (2002) a Pán prstenů: Návrat krále (2003). Za hudbu ke Společenstvu Prstenu získal cenu Grammy, Oscara a nominaci na Zlatý glób. Dvě věže získaly „pouze“ Grammy, vše však bylo ovlivněno tehdy novým pravidlem pro udělování hudebních Oscarů – to z boje vyřazovalo hudbu k filmovým pokračováním, obsahující prvky z předchozích částí. Toto pravidlo vzbudilo takové kontroverze a stalo se tak nepopulárním (z velké části právě kvůli Pánu prstenů), že bylo vzápětí opět zrušeno a Shore si tak mohl dojít pro dalšího Oscara za Návrat krále.
Pán prstenů
9. a 10. března 2016 v 19:30 hodin – Smetanova síň Obecního domu
Richard Wagner: Prsten Nibelungův (výběr)
Howard Shore: Pán prstenů (výběr)
Český filharmonický sbor Brno
Petr Fiala (sbormistr)
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK
Dirigent: Rastislav Štúr
Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského:
S Rastislavem Štúrem a Českým filharmonickým sborem Brno jsme se již v minulé sezoně vydali za filmovými inspiracemi, atak se setkaly Planety Gustava Holsta s Hvězdnými válkami Johna Williamse. Tentokrát půjde o starobylejší inspiraci. Ve třináctém století vznikl hrdinský epos Píseň o Nibelunzích, jejíž melodii bohužel již neznáme. Naštěstí neznámý středověký básník inspiroval dva známé skladatele: Richarda Wagnera přímo a Howarda Shora skrze filmovou verzi Tolkienovy trilogie Pán prstenů, kterou podbarvil svou monumentální hudbou.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]