Snoubí své české kořeny se světovostí. Ivan Klánský získává letošní Cenu Antonína Dvořáka

Klavírní virtuóz Ivan Klánský získá letošní Cenu Antonína Dvořáka. Mezinárodně respektovaný interpret Chopina, Bacha, Beethovena, stejně jako Smetany, Dvořáka či Janáčka, cenu převezme 18. září na půdě ministerstva kultury z rukou ministra Daniela Hermana (KDU-ČSL) a mecenáše Karla Komárka. Dnes odpoledne to oznámili zástupci pořádající Akademie klasické hudby během prologu letošního ročníku Dvořákovy Prahy.

Ivan Klánský (zdroj SMART)

“Jsem velmi rád, že letos budeme mít tu čest předat cenu Ivanu Klánskému. Jeho košatá tvůrčí osobnost spoluvytváří dlouhá léta českou i světovou hudební scénu. Stejně jako kdysi Antonín Dvořák je Ivan Klánský prototypem hudebníka, který přirozeně snoubí své české kořeny se světovostí v tom nejlepším slova smyslu,” uvedl Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby. O udělení ocenění rozhodla rada akademiků, složená z osobností českého uměleckého života.

Tradiční křišťálové violoncello z dílny sklárny Moser každoročně putuje k osobnostem, které se významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice. Laureáty vybírá rada v rámci festivalu Dvořákova Praha. V předchozích ročnících byli oceněni Yo-Yo Ma, Jiří Bělohlávek, Josef Suk, Ivan Moravec, Jiří Kout, Ludmila Dvořáková, Jiří Kylián a Richard Novák.

Devětašedesátiletý Ivan Klánský vystudoval pražskou konzervatoř u Valentiny Kameníkové a Hudební fakultu Akademie múzických umění u Františka Raucha. Již v rané fázi své umělecké dráhy se stal laureátem prestižních mezinárodních soutěží. Pravidelně koncertuje v Evropě, Asii, Austrálii, USA a Jižní Americe – celkový počet jeho vystoupení se blíží číslu pět tisíc. Je také vyhledávaným komorním hráčem, jeho jméno je dlouhodobě spojeno zejména se špičkovým souborem Guarneri Trio Prague. Svou interpretační činnost doplňuje pedagogickou prací. Od roku 1983 je profesorem Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze a od roku 1997 tam působí jako vedoucí Katedry klávesových nástrojů. Od roku 1991 je profesorem Vysoké hudební školy ve švýcarském Luzernu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat