Sobotka bude pokračovat ve stabilizaci zázemí FOKu

Pokračovat ve stabilizaci zázemí pro práci Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK považuje za jeden ze svých hlavních úkolů ředitel orchestru Daniel Sobotka. Původem vystudovaný ekonom, který loni v dubnu nahradil Ilju Šmída, musí například řešit dlouhodobou nepřítomnost čestného šéfdirigenta Jiřího Kouta, přípravu příští sezony, sponzory nebo blížící se oslavy osmdesáti let existence souboru.Stabilizace podmínek práce orchestru je navýsost strategickou záležitostí, která se nepodaří vyřešit za devět měsíců mého ředitelování. Ale můj dojem je takový, že jsme se vydali správným směrem. Vidím to na svém stabilním týmu, členech orchestru a reakcích hostujících dirigentů, kteří k nám přijíždějí,“ řekl Sobotka.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vstoupil tento týden do kalendářního roku, v němž oslaví osmdesáté výročí svého vzniku, dvěma koncerty k poctě významného českého skladatele Petra Ebena. Koncerty u příležitosti jeho nedožitých osmdesátých pátých narozenin byly součástí Roku české hudby 2014.

Hlavním dirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK je stejně jako v minulé sezoně Číňan Muhai Tang, Nizozemec Jac van Steen zůstal hlavním hostujícím dirigentem. Dlouhodobě nepřítomný čestný šéfdirigent Jiří Kout má vzhledem ke svým zdravotním problémům v programu jen jeden koncert. „Čekáme na definitivní vyjádření od pana Kouta, zda nenastal průlom v jeho zdravotním stavu, případně jsme připraveni situaci řešit,“ uvedl Sobotka. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK má několik kandidátů na místo šéfdirigenta, o konkrétních jménech zatím nechce Sobotka mluvit. „Nejde jen o samotnou postavu šéfdirigenta, ale také o vyladění jeho hudebních a programových představ. Ještě nenadešla chvíle, kdy bychom chtěli publikovat nějaké jméno, oznámíme ho v druhé polovině roku,“ sdělil.

Hlavním tématem sezony 2013/2014 Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK je nová abonentní řada s názvem Praha v hudbě, jejímž prostřednictvím se Pražští symfonici hlásí ke svému metropolitnímu původu. Úvodní koncert sedmdesáté deváté sezony Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK se uskutečnil loni 11. září v Obecním domě pod vedením Zdeňka Mácala. Závěrečný koncert 18. a 19. června přinese mimo jiné premiéru skladby Druhopisy současného českého skladatele Kryštofa Mařatky. Rezidenčním umělcem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK se pro sezonu 2013/2014 stal houslista Ivan Ženatý, jehož samostatný recitál se uskuteční 29. dubna.

Orchestr v současnosti hospodaří s více než sto miliony korun, z nichž přibližně osmdesáti miliony přispívá pražský magistrát. Předchozí vedení bojovalo s kolísavým snižováním dotací. Sobotka si dal také za úkol po nástupu oslovit i mecenáše a pokračovat v získávání sponzorů. „Zatím je to spíše záležitost do budoucnosti, současnou sezonu jsem prakticky zdědil,“ podotkl.

Zakladatelem dnešního Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK byl na podzim roku 1934 dirigent a hudební organizátor Rudolf Pekárek. Domácím pódiem orchestru se již od počátku stala Smetanova síň Obecního domu. Původně nebyla aktivita orchestru vymezena pouze koncertní činností, zkratka FOK symbolizuje jeho někdejší zaměření v prvních letech existence (film – opera – koncert). V roce 1952 se orchestr stal reprezentačním koncertním tělesem hlavního města Prahy a získal nový název: Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.

Foto Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments