Rok české hudby i v zahraničí

Rok české hudby 2014, který oficiálně zahájila novoročním koncertem Česká filharmonie s pěvkyní Magdalenou Koženou, se překlenul také do zahraničí. Tento týden byly představeny první z bezmála sto čtyřiceti hudebních projektů. Významní tuzemští umělci vystoupí na světových hudebních festivalech, česká muzika pronikne nejen k evropským posluchačům, ale bude slyšet i v Asii a ve Spojených státech amerických. Informovala o tom mluvčí Českých center Petra Jungwirthová.Programová nabídka je rozvržena do celého roku 2014. Během jediného měsíce se v zahraničí uskuteční průměrně dvanáct hudebních událostí,“ uvedla Jungwirthová.

Plné tři desítky nejrůznějších hudebních událostí připravilo České centrum Paříž, jehož program zahrnuje Týden Pražského jara, obnovení tradice Paris-Prague jazz clubu nebo Českou sezonu v Divadle André Malraux. Četná setkání s českou hudbou nabízí také České centrum Vídeň. Rakušané se mohou setkávat s českými velikány, a to také díky festivalu dokumentárních filmů věnovanému osobnostem české hudby. Série koncertů v klášteře Klosterneuburg představí mladé hudební talenty. Další akce se uskuteční ve Štýrském Hradci.

České centrum Londýn osloví posluchače vážné hudby oslavou výročí Antonína Dvořáka. Projekt s názvem Inspired by Dvořák vzniká ve spolupráci s britskými partnery a podílí se na něm i londýnští filharmonici. České centrum New York pozve posluchače na recitál houslisty Pavla Šporcla, další lákadlo představuje koncert skupiny Please The Trees. České centrum Soul zajistilo pro posluchače ve spolupráci se Seongnam Arts Center koncert České filharmonie. Koncerty pod širým nebem skupiny The Tap Tap či Ivy Bittové čekají návštěvníky v Izraeli.

Český rok hudby se promítne i do programu některých zahraničních festivalů. Ve znamení české hudby se uskuteční nizozemský Festival staré hudby v Utrechtu. V Nizozemsku se dále chystá rozsáhlá spolupráce s Rotterdamským symfonickým orchestrem. Česká hudba bude znít i na významných španělských hudebních festivalech: Festival Internacional de Santander, Quincena Musical de San Sebastián, Via Stellae Santiago de Compostela a Arte Sacro Madrid. Zpěvačka Marta Töpferová a jazzový basista Tomáš Liška vystoupí na největším kyjevském festivalu Krajina Mrij. Ruské veřejnosti se na festivalu v Moskvě nazvaném Vesna v Rosii představí těleso Janáček Ensemble a vystoupením připomene sto šedesáté výročí narození českého skladatele Leoše Janáčka.

Do Roku české hudby je zapojeno celkem dvacet dva Českých center působících v zahraničí. Záštitu nad ním převzali dirigent Sir Simon Rattle a jeho manželka Kožená. V Česku se uskuteční v jeho rámci přibližně osm set akcí. Rok české hudby zakončí galakoncert světových sólistů s českými profesionálními orchestry v pražské O2 areně 17. prosince. Více informací je na stránkách Roku české hudby.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky