SOČR a Sverdlov-Ashkenazy nabídnou hudbu impresionistů

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Ondrejem Lenárdem dnes v pražském Rudolfinu uvede skladby Maurice Ravela a Clauda Debussyho. Sólo v Ravelově Koncertu G dur přednese klavírista Vladimir Sverdlov-Ashkenazy, osmatřicetiletý rodák z Moskvy pocházející z rodiny s dlouhou tradicí umělců.Ta hudba přímo pobízí ke snění, k letu světem fantazie, uvedl k odkazu francouzských impresionistů šéfdirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu Lenárd.

V programu zazní Ravelova choreografická báseň pro orchestr La Valse a Koncert pro klavír a orchestr G dur, Preludium k Faunovu odpoledni podle básně Stephana Malarmé a tři symfonické skici pro orchestr od Clauda Debussyho.

Vladimir Sverdlov-Ashkenazy je vnukem skladatele, klavíristy a korepetitora Davida Ashkenazyho. Sverdlov z úcty k dědečkovi připojil k vlastnímu příjmení jeho. V roce 1991 nastoupil Vladimir na Ústřední hudební školu v Moskvě a v roce 1994 pokračoval ve studiích v Hannoveru. První turné v Německu absolvoval v roce 1992 s Frankfurtským rozhlasovým symfonickým orchestrem a v roce 1993 zvítězil v Mezinárodní klavírní soutěži v italské Senigallii. Rok 2006 byl v jeho kariéře zlomový – přinesl vítězství v soutěži Monte Carlo Piano.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu dnes pořádá v dopoledních hodinách i veřejnou generální zkoušku.

Foto Ira Weinrauch

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky