SOČR na pondělním koncertě nabídne barokní skvosty a klarinetového Mozarta

Barokní hudba pro trubku a klasické dílo klarinetového repertoáru potěší posluchače a diváky živě vysílaného koncertu, který SOČR připravuje na pondělí 12. dubna 2021. Ve Studiu 1 Českého rozhlasu se v sólových partech blýsknou sólotrumpetista rozhlasových symfoniků Jiří Houdek a laureátka Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro Anna Paulová pod taktovkou Vojtěcha Spurného, který zároveň usedne k cembalu.

Jiří Houdek (foto Dorothea Bylica)
Jiří Houdek (foto Dorothea Bylica)

V úvodu koncertu zazní předehra k Händlově opeře Acis a Galatea, do jejíž atmosféry se promítá lyrická, pastorální nálada, obraz milostného vztahu a v neposlední řadě i dramatické napětí.

Jiří Houdek ve svých 16 letech získal na jubilejním 30. ročníku mezinárodní rozhlasové soutěže „Concertino Praga“ nejen vynikající 1. místo mezi našimi mladými interprety, ale i 1. místo v mezinárodní soutěži. Od té doby ho ke spolupráci přizvala řada orchestrů. Bylo mu teprve dvacet, když se stal prvním trumpetistou SOČRu; věrný je mu už 22 let. Domovské těleso ho doprovodilo i na zatím posledním CD s hudbou barokních mistrů.

Pro dubnový večer ve Studiu 1 si Jiří uchystal „velké sousto“ – nejprve provede Suitu z Händelovy populární Vodní hudby v úpravě pro trubku a orchestr, pak přeladí nástroj zvaný „trubka-pikola“ z A do B a přednese Koncert B dur Antonia Vivaldiho.

Večer završí Koncert A dur, jediný klarinetový koncert Wolfganga Amadea Mozarta, původně určený pro basetový klarinet. Skladatel ho dokončil v říjnu roku 1791, tedy pouhé dva měsíce před smrtí, a to na přání – či dokonce naléhání – svého přítele, vynikajícího interpreta Antona Stadlera. Klarinetistům tak věnoval vrcholné dílo prostoupené optimismem i smutkem, třpytivou virtuozitou i hloubkou poznání. Od Anny Paulové se jistě dočkáme působivého přednesu.

Anna Paulová (foto Christian Ruvolo)
Anna Paulová (foto Christian Ruvolo)

Zárukou velkého hudebního zážitku má být nejen výběr repertoáru, již jmenovaní mladí sólisté a rozhlasový orchestr, ale i osobnost dirigenta a cembalisty Vojtěcha Spurného, který do pojetí promítne svůj pověstný zápal a bohaté zkušenosti s interpretací historicky poučené hudby.

Program:
Georg Friedrich Händel: Acis a Galatea, předehra k opeře (instrumentace: W. A. Mozart)
Georg Friedrich Händel: Suita in D pro trubku a orchestr HWV 341
Antonio Vivaldi: Koncert pro trubku a orchestr B dur
Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert pro klarinet a orchestr A dur K. 622

Vojtěch Spurný – dirigent
Jiří Houdek – trubka
Anna Paulová – klarinet

Studio 1 Českého rozhlasu, pondělí 12. dubna 2021 ve 20.00 hodin
Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur
Videopřenos sledujte na FB profilu SOČRu

Vojtěch Spurný (foto Ilona Sochorová)
Vojtěch Spurný (foto Ilona Sochorová)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments