Skandalista Daniele Gatti se téměř po třiceti letech vrací do římského orchestru

Italský dirigent Daniele Gatti se po téměř třiceti letech vrací na místo šéfdirigenta Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia. Nahradí tak současného šéfdirigenta Antonia Pappana.

Daniele Gatti (foto Musacchio, Ianniello e Pasqualini)
Daniele Gatti (foto Musacchio, Ianniello e Pasqualini)

Letos Danieli Gattimu končí smlouva v Teatro dell’Opera di Roma, kde od roku 2018 zastává funkci hudebního ředitele. Dva roky předtím zde působil v pozici hostujícího dirigenta. Do římské opery byl dle slov generálního manažera Carla Fuortese přijat na pozici šéfdirigenta i přes obvinění ze sexuálního obtěžování, poněvadž „opera nechtěla odsoudit nikoho bez řádného vyšetřování.“ Obvinění nebylo potvrzeno a nezapočalo žádné stíhání.

Ze sexuálního obtěžování byl Daniele Gatti obviněn v roce 2018 v americkém listu Washington Post. Sopranistka Alicia Berneche v článku uvedla, že jí v roce 1996 Gatti sáhl na zadek a políbil na ústa proti její vůli. Sopranistka Jeanne-Michèle Charbonnet uvedla, že na ni dirigent v roce 2000 naléhal stejným způsobem jako na Bernecheovou, dokud ho neodstrčila a neutekla. Skandál MeeToo ho stál místo v Royal Concertgebouw Orchestra. Podrobnější článek o této kauze naleznete ZDE.

Devětapadesátiletý milánský rodák Gatti působil v Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia jako šéfdirigent již v letech 1992–1997. Po téměř třiceti letech se do italského symfonického orchestru vrací na stejnou pozici a nahradí tak anglicko-italského šéfdirigenta Antonia Pappana, který v orchestru působí od roku 2005.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments