SOČR vystoupí během turné po Japonsku s předními japonskými sólisty

Po dlouhých pěti letech vyráží rozhlasoví symfonikové na delší zahraniční turné. Tentokrát míří do Japonska, kam je doprovodí šéfdirigent Petr Popelka. V termínu od 3. do 16. července 2024 navštíví celkem šest měst, mezi nimi třeba Tokio, Ósaka nebo Nagoja a zahrají šest koncertů v těch neslavnějších sálech, jako jsou tokijská Suntory Hall nebo Symphony Hall Osaka.
Petr Popelka, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, zkouška orchestru 28. června, 2024 (foto Khalil Baalbaki)
Petr Popelka, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, zkouška orchestru 28. června, 2024 (foto Khalil Baalbaki)

„Cesta do Japonska je pro náš orchestr důležitým počinem v této sezoně. Jsem rád, že se můžeme s orchestrem představit v zahraničí, v Japonsku, které má opravdu vysokou úroveň klasické hudby, bohatou hudební scénu a také prominentní koncertní sály. Také si velmi vážím, že můžeme společně s orchestrem přinést do Japonska kus naší krásné české hudby, a přitom spolupracovat s tamními významnými sólisty, jako je violoncellista Haruma Sato a houslista Fumiaki Miura. Na souzvuk jejich fantastické hry s naším orchestrem se nesmírně těším,“ řekl Petr Popelka v nadšení z nadcházejícího turné.

Orchestr má naplánovaných šest koncertů v rámci tohoto turné. Svá vystoupení v Japonsku zahájí koncertem v Symphony Hall v Ósace, v prvním japonském sálu, který byl speciálně navržen pro klasickou hudbu západního stylu. Druhý koncert se uskuteční v Acros Fukuoka Symphony Hall, v budově, která byla postavena v roce 1995 a získala řadu architektonických ocenění. Následně se rozhlasoví symfonikové přesunou do Takasaki, kde zahrají v místním koncertním sále, který patří k hlavním symbolům města. Vyvrcholením celého zájezdu budou koncerty v Tokiu. Orchestr se představí v Suntory Hall ve čtvrti Akasaka v centru Tokia. Tento prostor lze označit za nejlepší místo pro klasickou hudbu a za jeden z nejznámějších koncertních sálů v Japonsku s kapacitou 2006 osob. Další koncert se uskuteční v Tokyo Opera City. Turné orchestr zakončí v Aichi Prefecture Art Theater ve městě Nagoja.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu nabídne japonskému publiku hudbu českých významných skladatelů. Na koncertech zazní Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast, Dvořákova Novosvětská a jeho Cellový a Houslový koncert. Po jejich boku vystoupí přední japonští sólisté – violoncellista Haruma Sato a houslista Fumiaki Miura.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu v Japonsku v roce 2018 ( foto Ondřej Melecký)
Symfonický orchestr Českého rozhlasu v Japonsku v roce 2018 ( foto Ondřej Melecký)

Haruma Sato, narozen v roce 1998, reprezentuje mladou generaci jak schopnostmi, tak popularitou. V roce 2019 přitáhl pozornost tím, že se stal prvním Japoncem, který vyhrál kategorii violoncello na soutěži Internationaler Musikwettbewerb der ARD v Mnichově. Jako sólista vystupoval s Tokyo Philharmonic Orchestra, Nagoya Philharmonic Orchestra, Warsaw Philharmonic Orchestra, Chamber Orchestra of Polish Radio.

Fumiaki Miura, japonský houslista, se narodil v Tokiu v roce 1993. Získal první cenu na prestižní soutěži Joseph Joachim International Violin Competition v Hannoveru již v roce 2009. Fumiaki Miura spolupracoval s mnoha věhlasnými koncerty, jako je například Royal Philharmonic Orchestra, NDR Sinfonieorchester Hamburg, Vienna Chamber Orchestra či Prague Philharmonia.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments