V Brně oslaví narození Leoše Janáčka

Oslavu 170. výročí narození hudebního skladatele Leoše Janáčka chystá na středu Národní divadlo Brno a městská organizace TIC Brno. Celodenní program na piazzettě před Janáčkovým divadlem zahrnuje koncerty, úkoly pro děti i projekci inscenace opery Její pastorkyňa z londýnské Královské opery. V případě nepříznivého počasí se program přesune do divadla Reduta. Vstup na akci je zdarma.
Leoš Janáček (zdroj Archiv redakce)

„Cítím velký dluh vůči Leoši Janáčkovi u nás doma, kde jeho význam a velikost stále ne dost vnímáme a reflektujeme. Přitom jeho díla byla ve své době zjevením, dnešním slovníkem bychom je mohli nazvat jako velmi inovativní. A to je charakteristika, ke které se Brno nadále velmi hlásí,“ řekla ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková.

Program před divadlem začne v 10:00 hodin hrou pro děti, které se tak zábavnou formou dozvědí něco o Janáčkových operách. Odpoledne mohou příchozí za hudebního doprovodu Orchestru Janáčkovy opery NdB a studentů Konzervatoře Brno napsat narozeninový vzkaz. Z přáníček následně na piazzettě vznikne Janáčkův portrét. V plánu je také blahopřání s narozeninovým dortem nebo módní přehlídka kostýmů z Janáčkových oper. Vyvrcholením oslav bude velkoformátová projekce Její pastorkyně odvysílaná pod širým nebem přímo na piazzettě.

TIC BRNO připravil speciální narozeninovou procházku od Janáčkova divadla centrem Brna k Památníku Leoše Janáčka, který bude na výroční den přístupný zdarma. Pro ty, kteří chtějí vyrazit po Janáčkových stopách dříve, je k dispozici mobilní aplikace Loxper s dvěma janáčkovskými procházkami. Aplikace obsahuje hádanky, hudební ukázky a animace vytvořené pomocí AI technologie. Malou upomínku si mohou lidé odnést i z brněnského časostroje. Každou celou hodinu od 11:00 do 23:00 hodin vypadne z orloje na náměstí Svobody skleněná kulička s hudebním motivem.

Skladatele oslaví také Janáčkova akademie múzických umění (JAMU). Univerzita připravila hraný gratulační videoklip, jenž ve středu představí na sociálních sítích a webových stránkách. Ke zhlédnutí bude i na piazzettě. Na vzniku se podíleli studenti, pedagogové a zaměstnanci akademie.

„Nosnou ideou klipu je stále živoucí odkaz, inspirace a přežívající duch Leoše Janáčka na obou našich fakultách. Je stále přítomen a jako patron současným studentům radí, bdí nad nimi, pomáhá jim a inspiruje je k tvorbě. V klipu jej tak vidíme v interakcích s muzikanty, divadelníky, ale i zaměstnanci fakulty či vedením. Janáček je tu zkrátka stále s námi a sleduje, jakým směrem se umělecká činnost na škole nesoucí jeho jméno ubírá,“ uvedl mluvčí JAMU Radoslav Pospíchal.

Leoše Janáčka ztvárnil brněnský herec a pedagog Divadelní fakulty JAMU Lukáš Rieger. V minutovém klipu si společně s ním zahráli studenti hry na klavír, cello, dirigování a v klaunských úlohách studenti fyzického divadla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments