SOČR vystoupí s houslistou Chačatrjanem a Pražským filharmonickým sborem

Na abonentním večeru 18. října 2021 vyslechnete v podání rozhlasových symfoniků, jejich šéfdirigenta a Pražského filharmonického sboru dvě skladby s duchovním poselstvím (Mendelssohn-Bartholdy, Stravinskij). Po přestávce pak dojde na hold houslím a mistrovi tohoto nástroje. Arménský umělec Sergej Chačatrjan zahraje Brahmsův Koncert D dur. Program vysílá v přímém přenosu ČRo Vltava, ze záznamu ho nabídne ČRo D-dur.

Sergej Chačatrjan (foto Marco Borggreve)
Sergej Chačatrjan (foto Marco Borggreve)

Pražský filharmonický sbor je častým hostem rozhlasových symfoniků. Krásné, barevné hlasy a citlivý projev jeho členů se skvěle uplatní jak v Žalmu 43 „Richte mich, Gott“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, tak ve Stravinského Žalmové symfonii. Tady bude orchestr specificky obsazený, tím pádem jedinečně a poměrně komorně znějící (jen hluboké smyčce, dechové nástroje, dva klavíry a bicí). Dílo nese pečeť strohé věcnosti a jeho duchovní poselství je osobité, nevšední, každopádně sváteční.

Sergeje Chačatrjana můžete znát z dřívější spolupráce se SOČRem. Jeho provedení Šostakovičova 1. houslového koncertu v září 2019 posluchače ohromilo. Na jarního Brahmse roku 2020 ze známých důvodů nedošlo, rozhlasový orchestr proto slíbený koncert nyní nahradí. Brahmsův Koncert pro housle a orchestr D dur je skvostné dílo světové literatury, věnované jednomu z nejuznávanějších houslistů své doby Josephu Joachimovi, a 18. října jej můžete slyšet v přednesu jednoho z nejpozoruhodnějších houslistů současnosti.

Sergej Chačatrjan, rodák z arménského Jerevanu, vyhrál v roce 2000 Mezinárodní houslovou soutěž Jeana Sibelia v Helsinkách, čímž se stal nejmladším držitelem zlaté trofeje v historii soutěže, a o pět let později zvítězil v Soutěži královny Alžběty v Bruselu. Neméně ohromující jsou jména orchestrů a dirigentů, s nimiž spolupracoval.

Slavnostní charakter večera podtrhne skutečnost, že nad ním převzal záštitu J. E. Ashot Hovakimian, velvyslanec Arménské republiky v ČR, a že je věnován 30. výročí nezávislosti Arménské republiky.

Alexander Liebreich (foto Vojtěch Brtnický)
Alexander Liebreich (foto Vojtěch Brtnický)

Program:
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Žalm 43 „Richte mich, Gott“, op. 78, č. 2
Igor Stravinskij: Žalmová symfonie
Johannes Brahms: Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 77

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Alexander Liebreich – dirigent
Sergej Chačatrjan – housle
Pražský filharmonický sbor
Lukáš Vasilek – sbormistr

Rudolfinum, pondělí 18. října 2021, 19.30 hodin
Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam vysílá ČRo D-dur 20. října od 20.00

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments