Sólisté baletu ND uchvátili na festivalu v Estonsku

Sólisté baletu Národního divadla Adéla Pollertová a Alexandre Katsapov byli pozváni k účasti na mezinárodním baletním festivalu v Estonsku. Jõhvi Ballet Festival se konal ve dnech 11.–15. března 2010. Čeští tanečníci vystoupili v sobotu 14. března na slavnostním galapředstavení s duetem z choreografie Jiřího Kyliána Petit Mort a s choreografií Dejà vu. Autorem tohoto duetu je Petr Zuska, současný šéf baletu ND, a tanečníci s touto skladbou vytvořenou speciálně jako koncertní číslo vystupují na různých zahraničních gala.

Dejà vu (A.Pollertová, A.Katsapov -foto D.Zehetner)

Estonské gala zahrnovalo především ukázky klasického repertoáru. Pražští tanečníci vystupovali v obou částech večera, shodou okolností pokaždé jako předposlední. „Měli jsme alespoň čas připravit se na reakce publika. Zdálo se poměrně chladné, na klasické výstupy příliš nereagovalo,“ vypráví Adéla Pollertová, „Naše první číslo bylo Petit Mort, u kterého mám vždycky trochu obavy, jak je lidé přijmou. Není to choreografie, která by stála na virtuozitě, a vždycky doufám, že snad v publiku budou nějací umělci, kteří je ocení. Byli jsme tedy příjemně překvapeni, že mělo velký úspěch, volalo se i bravo. Zdálo se nám, že při dalších číslech publikum zase ochladlo, ale po Dejà vu přišla úplná smršť aplausu. V porovnání s finským publikem před půl rokem to bylo neuvěřitelné.“
Za vystoupení s choreografií Dejà vu si naši sólisté přivezli diplom. „Předali jsme ho Petru Zuskovi, jako vždycky, když nás v zahraničí ocení, tančíme-li v jeho choreografii,“ dodává první sólista, „Je to především zásluha Petra Zusky, že máme takové úspěchy. Nepřeháním, když řeknu, že kamkoli s tímto duetem přijedeme, strhne na sebe největší pozornost a máme obrovský ohlas.“

Jõhvi Concert Hall

Město Jõhvi je nevelké rozlohou, ale při pořádání kulturních akcí platí za centrum Estonska. Právě Jõhvi Ballet Festival je jediný festival v této zemi věnovaný převážně klasickému baletu. Letos vstoupil teprve do svého třetího ročníku. Mezi účastníky byly baletní soubory Lotyšské národní opery (Latvian National Opera), Estonské národní opery (Estonian National Opera), sólisté Skotského národního baletu (Scottish National Ballet) nebo Michailovského divadla z ruského Petrohradu (St Petersburg Mikhailovsky Theatre).
V příštím sezóně by se měl v estonském Jõhvi objevit celý soubor baletu Národního divadla s celovečerním kusem Petra Zusky Brel-Vysockij-Kryl (Sólo pro tři).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat