Sólistou v bratislavské Redutě bude výjimečný trumpetista Stanislav Masaryk

Ve čtvrtek 16. března 2023 vystoupí Slovenská filharmonie pod taktovkou Rakušana Gérarda Korstena. Po boku orchestru vystoupí Stanislav Masaryk, 1. trumpetista České filharmonie. Čtvrtý koncert Populárního cyklu seznámí návštěvníky s díly Igora Stravinského a Josepha Haydna. Koncert začne v 19:00 hodin.

Stanislav Masaryk (foto Petra Hajská)
Stanislav Masaryk (foto Petra Hajská)

Stanislav Masaryk se již dříve představil jako sólista po boku Slovenské filharmonie v Hummelově Koncertu pro trubku a orchestr Es dur ve Skalici a Nitře. V bratislavské Redutě v rámci mládežnického cyklu Junior a v Populárním cyklu v Šostakovičově Koncertu pro klavír, trubku a smyčcový orchestr. Již ve třinácti letech se mladý interpret stal mimořádným žákem bratislavské konzervatoře. Ve studiu pokračoval na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě ve třídě Rastislava Suchana, prvního trumpetisty Slovenské filharmonie. Stanislav Masaryk je vítězem několika interpretačních soutěží. Rok 2017 mu přinesl absolutní vítězství na mezinárodní soutěži Žestě Brno. Účinkoval v hot-jazzovém orchestru Bratislava Hot Serenaders. Od roku 2020 zastává post prvního trumpetisty v České filharmonii, kde vystoupil i jako sólista, a to pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova a hlavního hostujícího dirigenta Tomáše Netopila. V roce 2022 vedl třídenní interpretační kurzy v Londýně, které vznikly na základě spolupráce České filharmonie a Royal Academy of Music. Jako sólista pravidelně vystupuje také se slovenskými komorními a symfonickými tělesy.

V interpretaci Stanislava Masaryka zazní Haydnův Koncert pro trubku a orchestr Es dur, Hob. Vlle:1, Haydnův jediný koncert pro tento nástroj, který zkomponoval pro Antona Weidingera, vynálezce trubky s ventily. Haydn za svůj život zkomponoval více než tisíc děl, včetně 104 symfonií. Na programu čtvrtečního koncertu bude jeho Symfonie č. 97 C dur, Hob. I:97. Koncert zahájí Suita z baletu Pulcinella Igora Stravinského. Balet vznikl na objednávku Sergeje Ďagileva. Od jeho pařížské premiéry s kostýmy Pabla Picassa uplynulo více než sto let. V Koncertní síni zazní suita z tohoto půvabného díl.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments