Sólo pro čtyři excelentní hornisty a PKF — Prague Philharmonia

Po pozdně romantickém lednovém abonentním koncertu se sopranistkou Ailyn Pérez se v neděli 10. března 2019 v Rudolfinu otočí pomyslná repertoárová korouhev PKF — Prague Philharmonia o sto osmdesát stupňů zpět ke kmenovému repertoáru orchestru — hudbě 18. a první poloviny 19. století. Ve dvojroli dirigenta a sólisty se představí jeden z nejlepších světových hráčů na lesní roh, Radek Baborák.
Radek Baborák, Baborák Ensemble (foto Petra Hajská)

Já osobně mám tento styl velmi rád. Má v sobě řád klasicismu a zároveň citovost a vášnivost romantismu, virtuozitu a osobitost. Díla tohoto období jsou neprávem opomíjena a já doufám, že jak pro hráče, tak pro posluchače bude zajímavé zakusit jejich živelnou atmosféru,“ říká Radek Baborák.

Radkovi Baborákovi budou sekundovat tři vynikající mladí hornisté, jeho současní či bývalí žáci — laureátka soutěže ARD Mnichov Kateřina Javůrková, „Rising Star“ časopisu BBC Music Magazine Ben Goldscheider a laureát soutěže Pražského jara Mikuláš Koska. Na programu je mimo jiné Koncertní kus pro čtyři lesní rohy a orchestr Carla Heinricha Hüblera. „Jsem rád, že mohu představit své úspěšné studenty a ukázat určitý styl frázování, způsob vnímání hudby a tónovou kvalitu, kterým se snažím své žáky naučit. Pedagogické činnosti se věnuji od osmnácti let a jsem rád, že většina mých studentů si udržuje vysokou technickou i uměleckou kvalitu, co není v běžném provozu orchestrů vůbec snadné.“

Koncertu bude předcházet beseda s Radkem Baborákem v pátek 8. března 2019 od 18 hodin v sídle PKF — Prague Philharmonia, Kulturním domě Ládví, Burešova 1661/2, Praha 8. Tématem bude mimo jiné i chystaný sólový debut Radka Baboráka s Vídeňskou filharmonií pod taktovkou Daniela Barenboima. Vstup je volný. Dne 11. března vystoupí PKF se stejným programem v rámci festivalu Pardubické hudební jaro.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky