Soňa Červená vystoupí jako sv. Ludmila

Nové oratorium o svaté Ludmile zazní 19. září ve Vladislavském sále Pražského hradu. První českou světici ztvární pěvkyně Soňa Červená. Provedení oratoria Nádech věčnosti, jehož autorem je skladatel a dirigent Jan Zástěra, je součástí letošní připomínky 1100 let od smrti svaté Ludmily.
Soňa Červená (zdroj Nakladatelství Academia, foto Soňa Pokorná)
Soňa Červená (zdroj Nakladatelství Academia, foto Soňa Pokorná)

Oratorium Nádech věčnosti bude uvedeno v částečně scénickém provedení v režii Jiřího Heřmana, uměleckého šéfa Opery Národního divadla Brno. Koncert pořádá Arcibiskupství pražské ve spolupráci s nadačním fondem Bohemian Heritage Fund a Nadačním fondem Soni Červené. Diváci jej mohou sledovat a poslouchat v živých přenosech České televize a Českého rozhlasu.

Koncert provede Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením autora Jana Zástěry. Soňu Červenou v roli sv. Ludmily doplní čeští sólisté Lucie Hájková (Drahomíra), Petr Nekoranec (Václav), Jiří Brückler (Boleslav), Lukáš Bařák (Jarmil) a Jakub Svojanovský (kazatel).

Svatá Ludmila nebyla jen první českou světicí, ale také první ženou na českém trůnu. Po smrti svého muže, prvního historicky doloženého Přemyslovce, knížete Bořivoje I., vládla pět let jako česká kněžna. Vdávala se údajně zhruba v 15 letech a měla zřejmě šest dětí – tři syny a tři dcery.

Ludmila kolem roku 889 ovdověla, přežila i své syny Spytihněva a Vratislava. Osudným se jí podle legendy stal spor s vdovou po Vratislavovi Drahomírou, které se nelíbilo, že velmožové svěřili výchovu Vratislavových potomků Ludmile. Drahomíra si patrně najala vrahy, kteří Ludmilu na přemyslovském hradišti Tetíně uškrtili. Stalo se tak údajně v noci na 16. září 921. Ludmila byla pohřbena na Tetíně. Vnuk Václav nechal její ostatky přenést do Prahy, kde byly uloženy v chrámu sv. Jiří na Hradčanech.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments