Soňa Červená zahájila letošní 51. Hudební festival A. Dvořáka Příbram

Slavnostní zahájení HF A. Dvořáka Příbram proběhlo 25. dubna v Divadle Antonína Dvořáka. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera, světoznámá operní pěvkyně Soňa Červená, houslistka Julie Svěcená, sopranistka Lucie Silkenová a barytonista Martin Bárta se postarali o znamenité zahájení letošního ročníku příbramského festivalu.
Soňa Červená (zdroj Hudební festival A. Dvořáka Příbram)

Nejsem hudební kritik, ale jako pravnuk skladatele Antonína Dvořáka jsem na různých místech a v různých zemích světa vyslechl opravdu hodně dvořákovských koncertů. Jako potomek nejsem nestranný, ale z tohoto důvodu spíše více kritický. Z poslechu mám radost a zahajovací koncert 51. ročníku HFAD byl radostí mimořádnou. Přivést již na zahájení festivalu do okresního města Příbram výběr interpretační špičky klasické hudby je věc nebývalá a sama o sobě zcela mimořádná“, vyjádřil spokojenost Antonín Dvořák IV. a doplnil: „Jsem pyšný na to, jak moje rodné město Příbram rozvíjí hudební odkaz mého slavného pradědečka.“

Antonín Dvořák IV (zdroj Hudební festival A. Dvořáka Příbram)

Ještě před začátkem koncertu byl na programu pietní akt u sochy Antonína Dvořáka před příbramským divadlem. Toho se účastnili organizátoři festivalu, potomci Antonína Dvořáka a zástupci institucí a organizací, které festival podporují. Památku skladatele uctili položením květin například Martin Herman, radní pro oblast investic a veřejných zakázek Středočeského kraje, Jan Konvalinka, místostarosta města Příbram nebo Antonín Dvořák IV., pravnuk skladatele, Albína Dědičík Houšková, ředitelka festivalu a mnozí další.

Lucie Silkenová, Martin Bárta (zdroj Hudební festival A. Dvořáka Příbram)

Zahajovací koncert byl prvním z patnácti koncertů letošního festivalu. Všemi se budou prolínat nejen díla A. Dvořáka, ale také jeho žáků. Ostatně letošní motto Mistr a jeho žáci dávalo tušit, jakým směrem se bude aktuální dramaturgie festivalu ubírat. Spolu s dalšími koncerty se mohou příznivci klasické hudby těšit i na doprovodný program a speciální projekty. Festival bude probíhat na několika místech příbramského regionu až do 11. června 2019.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat