Sopranistka Angel Blue obvinila operní festival ve Veroně z rasismu

Držitelka ceny Grammy, operní zpěvačka Angel Blue, měla debutovat na Operním festivalu Arena di Verona v inscenaci Verdiho opery La traviata 22. července 2022. Svůj debut ale zrušila a obvinila festival z rasismu poté, co Anna Netrebko zveřejnila své fotografie se začerněným obličejem v roli etiopské princezny Aidy, kterou v rámci festivalu ztvárňuje. Angel Blue, jakožto Afroameričanka, považuje začerňování obličeje za ponižující a rasistické.
Angel Joy Blue (zdroj Angel Joy Blue)
Angel Joy Blue (zdroj Angel Joy Blue)

Americká zpěvačka, která měla ztvárnit hlavní roli Violetty, zveřejnila na své stránce na Instagramu vzkaz, že se tento měsíc vzdává účasti v opeře La Traviata ve veronské Aréně, protože divadlo nedávno uvedlo jinou operu Giuseppe Verdiho Aida, v níž vystupovali umělci se začerněným obličejem.

V příspěvku stálo: „Milí přátelé, rodino a milovníci opery, dospěla jsem k nešťastnému závěru, že toto léto nebudu zpívat La Traviatu v Areně di Verona, jak bylo plánováno. Jak mnozí z vás vědí, Arena di Verona se nedávno rozhodla použít v nedávné inscenaci Aidy make-up ‚blackface‘.“

Angel Blue označila používání „blackface“ (začerňování obličeje) za jakýchkoli okolností, ať už uměleckých či jiných, za hluboce scestnou praxi založenou na archaických divadelních tradicích, které nemají v moderní společnosti místo.

„Je to urážlivé, ponižující a vyloženě rasistické. Tolik jsem se těšila na svůj debut ve Veronské aréně, kde jsem měla zpívat jednu ze svých oblíbených oper, ale nemohu se s čistým svědomím spojit s institucí, která v této praxi pokračuje.“

Arena di Verona letos v létě uvedla představení Aida podle inscenace operní klasiky z roku 2002 od italského režiséra Franca Zeffirelliho, který zemřel v roce 2019. Tato inscenace používá začerňování obličeje. Představení bylo během dvaceti let od své premiéry uvedeno v mnoha operních sezónách.

Giuseppe Verdi: Aida – Anna Netrebko (zdroj Anna Netrebko)
Giuseppe Verdi: Aida – Anna Netrebko (zdroj Anna Netrebko)

„Dohody mezi Fondazione Arena a Angel Blue, zastoupenou jejím managementem, bylo dosaženo téměř před rokem. Charakteristika této inscenace byla dobře známa, když se Angel Blue vědomě zavázala, že bude v Aréně zpívat. Každá země má jiné kořeny a její kulturní a společenské struktury se vyvíjely po různých historických a kulturních cestách. Citlivost a přístupy ke stejnému tématu se mohou v různých částech světa značně lišit,” uvedlo vedení Arény.

Vedení operního festivalu uvedlo, že doufá, že Blue přijme pozvání na setkání, aby s nimi o této záležitosti vedla dialog a že nemá žádný důvod ani záměr kohokoli urážet a narušovat jeho citlivost. „Věříme v dialog, ve snahu pochopit pohled druhých, v respektování vědomě přijatých uměleckých závazků,“ uvedla Arena di Verona ve svém prohlášení v reakci na obvinění od Angeli Blue.

Není to poprvé, co použití černého make-upu při inscenaci opery Aida ve Veroně vyvolalo protest sopranistky. V roce 2019 protestovala operní pěvkyně Tamara Wilsonová, která je běloška, proti ztmavení své tváře, aby mohla v Aréně zpívat titulní postavu Etiopanky.

Arena di Verona již dříve sdělila, že nemůže inscenaci změnit, protože se rozhodla pro filologický přístup a dokud nemají novou inscenaci, řídí se tímto filologickým přístupem. „Musíme respektovat historickou pravdu,” uvedla.

Začerněný obličej (blackface) je v Americe mnohými považován za rasismus. Například loni v říjnu zažil podobný incident americký hudební skladatel čínského původu Bright Sheng, který byl nucen zrušit seminář na Michiganské univerzitě poté, co ho studenti obvinili z rasismu. Důvodem bylo, že jim na hodině pustil film Othello z roku 1965, v němž má představitel hlavní role Laurence Olivier načerněný obličej.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


2.3 9 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments