Týden s hudbou. Koncerty, představení, festivaly, online a TV přenosy

  1. 1
  2. 2
Na nový týden vám přinášíme nový Týden s hudbou, kde opět naleznete to nejzajímavější z koncertů a festivalů po celém Česku doplněné o zajímavé streamy ze zahraničí a o televizní přenosy.

Dionysos Now! (zdroj Letní slavnosti staré hudby)
Dionysos Now! (zdroj Letní slavnosti staré hudby)

Praha

V úterý 19. července zahajuje v Praze festival Letní slavnosti staré hudby.

V kostele Panny Marie Na Slovanech (v Emauzích) zazní v úterý 19. července od 20:00 hodin v podání ansámblu Dionysos Now! vokální díla Adriana Willaerta.

Tance a písně španělských nocí zazní ve čtvrtek 21. července od 19:30 hodin v Letním refektáři Strahovského kláštera v podání ansámblu ¡Bailamos!.

V neděli 24. července v 19:30 hodin v Břevnovském klášteře zahrají cembalisté Aapo Häkkinen a Marcos Magalhães díla Georga Friedricha Händela, Jeana Philippe Rameau, Françoisa d’Agincourta, Johanna Sebastiana Bacha a dalších.

Brno

V Brně probíhá Mendel festival 2022 u příležitosti dvoustého výročí narození Gregora Johanna Mendela.

Ve středu 20. července od 11:00 hodin v Muzeu starobrněnského opatství v klášteře zazní koncert účastníků mistrovských kurzů Akademie staré hudby Dagmar Šaškové.

Brno Contemporary Orchestra (zdroj Brno Contemporary Orchestra)
Brno Contemporary Orchestra (zdroj Brno Contemporary Orchestra)

Brno Contemporary Orchestra s dirigentem Pavlem Šnajdrem vystoupí ve středu 20. července od 19:00 hodin v kostele svatého Augustina na Náměstí míru. Zazní Oiseaux exotiques (Exotičtí ptáci) pro klavír a orchestr Oliviera Messiaena, Pocta P. Ježíšovi Pavla Zemka-Nováka – koncert pro anglický roh a orchestr, v závěru altové sólo na text Oliviera Messiaena, Parole di San Paolo Luigi Dallapiccoly, Komorní symfonie E dur George Enescua a Poème symphonique Gÿorgy Ligetiho.

Requiem c moll olomouckého kapelníka Josepha Puschmanna v podání Musicy figuralis s uměleckým vedoucím Markem Čermákem zazní ve čtvrtek 21. července v 19:00 hodin v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí. Sólových partů se ujmou Lenka Cafourková, Eva Šušková, Matúš Šimko, Jiří Miroslav Procházka a Michal Marhold.

Český filharmonický sbor Brno a Filharmonie Brno pod taktovkou Dennise Russella Daviese provedou v pátek 22. července od 19:00 hodin v bazilice Nanebevzetí Panny Marie Glagolskou mši Leoše Janáčka (sólisté Pavla Vykopalová, Lucie Hilscherová, Aleš Briscein, Jozef Benci) a Orhnerg – Nahapet Bari (Hymnus – Dobrý kapitán) Tigrana Masurjana (sólista Aksel Daveyan) ve světové premiéře na objednávku Filharmonie Brno a Mendel Festivalu.

V sobotu 23.července od 11:00 hodin v Muzeu starobrněnského opatství v klášteře zazní koncert účastníků mistrovských kurzů Akademie staré hudby Dagmar Šaškové.

V neděli 24. července od 11:00 hodin v bazilice Nanebevzetí Panny Marie při slavnostní mši proběhne premiéra nové mše Jiřího Fadrného (hlavní celebrant Mons. Luis Marin) a poté brněnská premiéra opery Miloše Štědroně o Mendelovi.

Ensemble Opera Diversa (zdroj Národní divadlo Brno)
Ensemble Opera Diversa (zdroj Národní divadlo Brno)

Od 14:00 hodin 24. července ve Dvoře kláštera uvede Opera Diversa dvě opery Miloše Štědroně Magnum Mysterium (světová premiéra) a Palackého truchlivý konec.

Od 17:00 hodin 24. července v barokním sále Moravské galerie v Místodržitelském paláci – bývalém augustiniánském klášteře Dagmar Šašková a kolektiv uvedou koncert ze sbírek brněnských augustiniánů.

V 19:30 hodin 24. července Svatomichalská gregoriánská schola zazpívá gregoriánské nešpory v bazilice Nanebevzetí Panny Marie.

Olomouc

Na Olomouckých barokních slavnostech zazní v pondělí 21. července od 19:30 hodin v Domě u Parku Malá noční hudba Wolfganga Amadea Mozarta v podání polského souboru Arte dei Suonatori. Program doplní Mozartův Klavírní koncert d moll v podání Katarzyny Drogosz.

V rámci festivalu Baroko 2022 zazní ve čtvrtek 21. července ve 20:30 hodin v Atriu Vlastivědného muzea rozmanité vokálně instrumentální skladby v koláži komorního ansámblu ANMOEN Jaromíra Noska, Jakuba Michla, Marka Kubáta a Martina Smutného z díla Leopolda I., Petra Ebena, Henryho Purcella, Claudia Monteverdiho a dalších.

ANMOEN (zdroj ANMOEN )
ANMOEN (zdroj ANMOEN )

Novodobá premiéra oratoria Alessandra Melaniho (1639–1703) Il fraticidio di Caino (Kainova bratrovražda) z roku 1678 a serenaty L’Europa uchované ve sbírce Leopolda I. zazní v pátek 22. července a v sobotu 23. července od 20:30 hodin v Atriu Vlastivědného muzea na festivalu Baroku 2022 v podání sólistů z operního programu University of North Texas pod taktovkou Paula Leenhoutse. Program doplní Sinfonia III D dur Giuseppe Antonia Bernabeie.

Requiem c moll olomouckého kapelníka Josepha Puschmanna v podání Musicy figuralis zazní v sobotu 23. července v 19:30 hodin v katedrále svatého Václava. Sólových partů se ujmou Lenka Cafourková, Eva Šušková, Matúš Šimko, Jiří Miroslav Procházka a Michal Marhold.

Virtuózní italské barokní koncerty zazní v neděli 24. července od 18:00 hodin v Atriu Vlastivědného muzea v podání barokního orchestru Fantasmi při Early Music University of North Texas. Posluchači uslyší koncerty Antonia Vivaldiho, Thomase Albioniho, Giovanni Benedetta Plattiho, Antonia Vandiniho, Giovanni Amadea Grauna, Lorenza Gaetana Zavateriho a Giuseppe Sammartiniho, všechna v edici Paula Leenhoutse.

Teplice

Severočeská filharmonie Teplice pořádá cyklus letních koncertů.

V pondělí 18. července od 16:30 hodin v Zahradním domě Severočeská filharmonie Teplice vystoupí filharmonie s dirigentem Charlesem OlivieriMunroem. Zazní skladby Julia Fučíka, Petra Iljiče Čajkovského, Rudolfa Piskáčka, Franze Lehára, Johanna Strausse, Václava Trojana, Václava Vačkáře a Johannese Brahmse.

Charles Olivieri-Munroe (zdroj Charles Olivieri-Munroe)
Charles Olivieri-Munroe (zdroj Charles Olivieri-Munroe)

Ve středu 20. července od 19:00 hodin v Zahradním domě Severočeská filharmonie Teplice vystoupí filharmonie s dirigentem Petrem Vronským. Spoluúčinkují Samuel Jung (violoncello), Evelyn Nora Aguirre Araya (violoncello), Martin Suske (kontrabas) a Petr Kubík (basetový roh). Zazní první věta Koncertu B dur pro violoncello a orchestr Luigiho Boccherinoho, Passione Amorosa pro violoncello a kontrabas Giovanniho Bottesiniho a Koncert pro basetový roh G dur K 584b Wolfganga Amadea Mozarta.

Český Krumlov

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments