Sopranistka Kateřina Kněžíková zahájí festival Lípa Musica

Hvězdou zahajovacího koncertu 21. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica bude sopranistka Kateřina Kněžíková, na festivalu se představí poprvé.
Kateřina Kněžíková (foto Martin Straka)
Kateřina Kněžíková (foto Martin Straka)

V programu Koncertu pro Liberecký kraj, který se 23. srpna uskuteční v libereckém divadle F. X. Šaldy, zazní ukázky z oper Mozarta, Donizettiho, Gounoda a Čajkovského. Spolu s Kateřinou Kněžíkovou se v doprovodu orchestru PKF–Prague Philharmonia představí mladý tenor Daniel Matoušek.

Organizátoři už zahájili předprodej vstupenek na zahajovací koncert v cenách od 600 do 1400 korun. “Původně jsme uvažovali, že příští ročník zahájíme nezvykle a velkolepě pod širým nebem na náměstí před libereckou radnicí ve stylu letních operních galavečerů, nakonec jsme se z technických důvodů rozhodli zůstat v libereckém Divadle F. X. Šaldy,” doplnil ředitel festivalu Martin Prokeš.

Kněžíková je podle Prokeše jednou z nejperspektivnějších pěvkyň mladé generace. Vedle opery se stále častěji věnuje koncertnímu repertoáru, v němž dosahuje úspěchů nejen doma, ale převážně v zahraničí. Věnuje se interpretaci barokních a klasicistních děl, operám 19. století i soudobé hudbě. Stěžejním repertoárem pěvkyně jsou díla českých autorů Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů nebo Leoše Janáčka a písňová literatura. Je kromě jiného laureátkou ceny Classic Prague Awards 2018 za nejlepší komorní výkon a Ceny Thálie 2019 za mimořádný jevištní výkon.

Festival Lípa Musica začínal v roce 2000 jako přehlídka duchovní hudby s pěti koncerty, postupně se rozšířil i do sousedních regionů. Jubilejní 20. ročník, který skončil v pátek 19. listopadu, nabídnul dvě desítky koncertů a doprovodných programů včetně mistrovských kurzů a osmého ročníku pěvecké soutěže Lípa Cantantes na šestnácti místech Libereckého a Ústeckého kraje i v saském pohraničí. Uměleckým garantem jubilejního ročníku byl jeden z nejvýznamnějších komorních souborů současnosti – Pavel Haas Quartet, který se představil hned ve třech festivalových projektech.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments