Souborné vydání díla Bohuslava Martinů získalo prestižní cenu za výzkum

Český muzikologický výzkum zaznamenal v minulých dnech nevídaný úspěch: Institut Bohuslava Martinů získal za svůj dlouhodobý projekt Souborného vydání díla Bohuslava Martinů Cenu předsedkyně Grantové agentury ČR za rok 2020. Jde vůbec o první ocenění tohoto druhu udělené nestátní neziskové organizaci v oboru muzikologie.
Souborné vydání díla Bohuslava Martinů (foto Petra Hajská)

Projekt byl vybrán z desítek kandidátů v kategorii společenské a humanitní vědy, a umístil tak muzikologii vedle přírodovědných oborů jako molekulární biologie, genetika, matematika nebo chemie. Cenu převzal za Institut Bohuslava Martinů jeho ředitel, skladatel a muzikolog Aleš Březina. “Je to právě základní muzikologický výzkum, který zpřístupňuje jedinečné kulturní dědictví jednoho z nejvýznamnějších skladatelů české klasické hudby dalším generacím hudebním interpretům po celém světě. Ocenění je velkou poctou pro celý tým, ale i pro všechny naše podporovatele v čele s Nadací Bohuslava Martinů.”

Souborné vydání díla Bohuslava Martinů si klade za cíl představit ucelený soubor všech více než čtyř set skladatelových děl ve vědeckých kritických edicích v češtině a v angličtině. “Celosvětová sláva, které se Bohuslavu Martinů dostalo za jeho života, potom v 60. a 70. letech poněkud vyhasla. Teprve nyní dostáváme konečně možnost se tomuto skladateli opět věnovat, a důkladně pátrat po všech možných aspektech jeho tvorby i osobního života.”

Od roku 2015 bylo publikováno celkem devět svazků, které věrně zachycují skladatelův tvůrčí záměr a poskytují detailní vhled do geneze jeho skladeb. Svazky následně putují k orchestrům, operním domům i jednotlivým interpretům po celém světě, které dílo Martinů uvádějí. Díky tomu se dlouhodobě daří zvyšovat četnost uvádění skladatelových děl, a šířit tak povědomí o jednom z nejvýznamnějších českých skladatelů 20. století do celého světa. Jenom v minulých letech se Martinů opery objevily například v Berlínské státní opeře nebo Carnegie Hall, úspěchy slavili i pianista Ivo Kahánek společně s dirigentem Jakubem Hrůšou a Bamberskými symfoniky, kdy za nahrávku Martinů Inkantace získali prestižní BBC Music Magazine Award. Badatelská práce ale přináší i neobvyklá překvapení: díky projektu se Institutu například podařilo objevit desítky ztracených skladeb – operu, balet nebo několik klavírních skladeb.

Institut Bohuslava Martinů slaví v letošním roce 25 let od svého založení. Pokud to situace dovolí, čtvrtstoletí své existence završí slavnostním koncertem 7. prosince 2020 v sále Martinů na HAMU v Praze. Představí se na něm Zemlinského kvarteto, které provede mj. i světovou premiéru dosud neznámé verze Martinů Smyčcového kvartetu č. 2. Kromě toho je v plánu uvedení dosud nezveřejněného mini-dokumentu Olgy Špátové, která zachytila pohled na dílo Bohuslava Martinů očima Jakuba Hrůši nebo Jiřího Bělohlávka. Vstupenky budou k dostání na místě nebo přes e-mailovou rezervaci.

Souborné vydání díla Bohuslava Martinů: Slavnostní předání Ceny předsedkyně Grantové agentury České republiky 2020 (zdroj Institut Bohuslava Martinů)

O Institutu Bohuslava Martinů
Institut Bohuslava Martinů v Praze byl založen v roce 1995 na podnět skladatele a předsedy správní rady Nadace Bohuslava Martinů, Viktora Kalabise. Ředitelem se stal skladatel a muzikolog Aleš Březina, který doslova na zelené louce vybudoval respektovanou instituci, jež nyní komunikuje s celým světem a oživuje dílo klasika české moderní hudby. Zřizovatelem Institutu Bohuslava Martinů je Nadace Bohuslava Martinů.

O Souborném vydání díla
Iniciátorem a hlavním podporovatelem Souborného vydání je Nadace Bohuslava Martinů v Praze. Kromě toho je projekt financován z příspěvků Grantové agentury ČR, Státního fondu kultury České republiky a Martinů Stiftung v Basileji. Jednotlivé svazky jsou potom vydávány renomovaným hudebním nakladatelstvím Bärenreiter. Již v pořadí první vydaný svazek Souborného vydání věnovaný opeře Epos o Gilgamešovi obdržel prestižní německé ocenění The Best Edition za nejlepší hudební vydání roku 2015.

O Ceně předsedkyně Grantové agentury ČR
Grantová agentura České republiky (GA ČR) financuje projekty základního výzkumu ve všech vědních oblastech. Každý rok podpoří stovky výzkumných projektů, a to na základě několikastupňového transparentního výběrového procesu. Cena předsedy/předsedkyně Grantové agentury České republiky se uděluje jako ocenění mimořádných výsledků při řešení grantových projektů v oblasti základního výzkumu podporovaných Grantovou agenturou České republiky v souladu se zákonem č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu experimentálního vývoje a inovací. Od roku 2003 Grantová agentura České republiky ocenila celkem 75 vynikajících projektů v oblasti základního výzkumu. Kromě Institutu Bohuslava Martinů a jeho projektu Souborného kritického vydání díla ji letos získali vědci a vědkyně v oborech molekulální biologie, chemie, genetika a matematika. Slavnostní předání Ceny předsedkyně Grantové agentury České republiky proběhlo dne 23. 9. 2020.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments