Soud zrušil pokuty pro OSA a Intergram

Krajský soud v Brně dnes zrušil dvě pokuty ve výši 10,7 milionu a 20 milionů korun, které autorským svazům OSA a Intergram vyměřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za zneužití dominantního postavení. ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda.
Ilustrační foto (zdroj OSA – Ochranný svaz autorský)
Ilustrační foto (zdroj OSA – Ochranný svaz autorský)

„Krajský soud v Brně dnes vyhověl žalobám sdružení OSA a Intergram a zrušil rozhodnutí Úřadu o zneužití dominantního postavení ze strany těchto subjektů. Podle soudu jsou rozhodnutí ÚOHS v těchto věcech nicotná, neboť úřad neměl pravomoc danou problematiku posuzovat. Po seznámení se s písemným vyhotovením rozsudků zvážíme podání kasačních stížností,“ uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

„Rozhodnutí soudu vítáme. Od začátku tvrdíme, že jsme postupovali zcela v souladu s tehdejším zněním autorského zákona, běžnou praxí kolektivních správců v zahraničí a zejména pravidly na ochranu hospodářské soutěže,“ uvedl předseda představenstva OSA Roman Strejček.

Oba autorské svazy, které spravují autorská práva českých i zahraničních autorů a výrobců zvukových a zvukově-obrazových záznamů, dostaly pokuty za to, že požadovaly po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován. OSA takto postupovala v letech 2008 až 2014, Intergram v letech 2009 až 2014.

„Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla,“ uvedl dříve antimonopolní úřad.

OSA dostala pokutu v roce 2020, v tomtéž roce ji potvrdil tehdejší předseda úřadu Petr Rafaj, Intergram dostal pokutu na konci roku 2020, v roce 2021 zamítl jeho rozklad předseda úřadu Petr Mlsna. Oba svazy musely pokuty zaplatit v době pravomocného rozhodnutí předsedy ÚOHS.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments