Soutěž Antonín Dvořák mladým zaznamenala letos rekordní zájem

První víkend v prosinci patřil i letos soutěži Antonín Dvořák mladým, kterou vloni poprvé u příležitosti 180. výročí skladatelových narozenin uspořádala Společnost Antonína Dvořáka.

Soutěž Antonín Dvořák mladým 2022 (zdroj Antonín Dvořák mladým)
Soutěž Antonín Dvořák mladým 2022 (zdroj Antonín Dvořák mladým)

Vzhledem k velkému zájmu soutěžících se slavnostní předzahájení konalo v kostele Sv. Vavřince. Kombinovaný večer přednášky prof. Cyrila Höschla, psychiatra, vysokoškolského profesora a popularizátora vědy na téma “Lidé jako olivy: Vydáváme ze sebe to nejlepší pod tlakem?” a koncertu Dvořákova klavírního kvarteta odstartoval dvoudenní maraton soutěžní přehlídky v komorní hudbě.

Letos se přehlídka Antonín Dvořák mladým uskutečnila v krásných prostorách Pálffyho paláce ve spolupráci s Pražskou konzervatoří. Odborná porota složená z pětice českých hudebníků (Petr Verner, Jiří Pospíchal, Ludmila Peterková, František Souček a Stanislav Gallin) vyslechla ve dvou zcela naplněných dnech 188 mladých muzikantů nejrůznějších věkových kategorií a to nejen z řad amatérských souborů, ale tentokrát také rozšířenou verzi o profesionálně se školící mladé hudebníky z gymnázií, konzervatoří a hudebních vysokých škol. Nejmladší kategorie měly možnost zvolit mezi skladbou A. Dvořáka nebo libovolného jiného českého autora. V drtivé většině soubory ve složení dua – kvintety hrály hudbu Antonína Dvořáka.

Soutěžní přehlídka uděluje pásma – zlaté, stříbrné a bronzové. Porota udělila také několik mimořádných ocenění a to jednak za vynikající provedení skladeb, případně za nejmladšího a nejúspěšnějšího účastníka v kategorii či za pedagogický přínos.

Koncert vítězů se uskuteční v Rytířském sále zámku Nelahozeves 23. dubna 2023 od 15:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments