Soutěž Broumovská klávesa spouští registraci přihlášek
Národní kulturní památka broumovského kláštera přivítá účastníky soutěže Broumovská klávesa už podvanácté. Soutěž je určena pro čtyři věkové kategorie, pro každou z nich je jednokolová. Přihlášky je možné podávat on-line do 23. března 2022. Přihlášky podané do 7 března 2022 mají zvýhodněný soutěžní poplatek.
„Po roce opět srdečně zveme mladé hudebníky na 12. ročník mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy Broumovskou klávesu. Doufáme, že letos proběhne v normálním režimu. Těšíme se na všechny přihlášené soutěžící a jsme zvědaví, jaký pokrok udělali mladí hudebníci během uplynulého roku,“ uvedl umělecký ředitel soutěže, pianista Ivo Kahánek, který usedne i v odborné porotě. Vedle Kahánka zasednou v porotě významní čeští klavíristé a představitelé předních hudebních institucí.
„Termín Broumovské klávesy jsme letos zvolili před velikonočními svátky. Soutěž proběhne na samém začátku dubna a bude tak jednou z prvních podobných akcí tohoto roku. Letošní 12. ročník přináší novinky v podobě dalších koncertních příležitostí pro mladé klavíristy, domácí porotu pak doplní zahraniční osobnosti,“ říká za organizátory manažerka soutěže Tereza Kramplová. Ze zahraničních porotců přivítá soutěž polského pianistu a pedagoga vysoké hudební školy v Krakově Mariana Sobulu a rakouského pianistu a pedagoga Universität für Musik und darstellende Kunst Graz Markuse Schirmera.
Vítězové čtyř kategorií, rozdělených dle věku, získají nejen finanční odměny, ale především možnost vystoupit živě před publikem, a to na letním hudebním festivalu Za poklady Broumovska, na Slavnostním koncertu laureátů v pražském Rudolfinu na podzim 2022, který je již tradiční součástí soutěže a také za doprovodu vybraných regionálních symfonických orchestrů.
Mezinárodní klavírní soutěž Broumovská klávesa vznikla v roce 2011. Jejím cílem je pořádání soutěže pro děti a mládež s patřičnou odbornou platformou v široké mezinárodní působnosti. Celá idea se opírá o osvědčený systém dětského hudebního vzdělávání a dlouholetou tradici dětských soutěží v ČR. Mladí hudebníci mají nejen možnost vzájemné konfrontace na mezinárodní úrovni, ale také kontaktu se špičkovými osobnostmi českého i zahraničního klavírního umění a představiteli stěžejních hudebních institucí. V posledních pěti letech se soutěže účastnilo přes dvě stě sedmdesát soutěžících z České republiky, Polska, Slovenska, Maďarska, Francie, Vietnamu a Ukrajiny. Poslední dva ročníky byly výzvou pro organizátory i soutěžící, ročník 2020 musel přesunout původní dubnový termín na říjen, rok 2021 pak byl jednou z prvních akcí, které se mohly konat po dlouhém lockdownu naživo.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]