Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Tento týden: Bio BRAVO! Tentokrát více sportovní, tip na současný tanec v Brně anebo průřez tanečním repertoárem na našich scénách.


Silvie Kudelová – Rabbuni (foto Mila Vašičková, CO.LABS)

Tip na současný tanec v Brně a proměna BuranTeatru v CO.LABS
Brněnský CO.LABS (dřívější BuranTeatr) zve ve středu 12. ledna na sólovou performanci Rabbuni, která sice vznikla už v roce 2020, ale nebyla jí věnována větší pozornost. Vystupuje v ní Sylvie Kudelová, pohybové spolupráce se ujala Roberta Legros Štěpánková.
„Mistře.“ Rozhovor s Mistrem. Dílo, jež je utvářeno z tance, gest, poezie a hlasu, zobrazuje vnitřní proměny člověka spojené s uvědomováním si vlastní podstaty. Reflektuje prožitek oddělenosti a jednoty, jež může být připodobněn k růstu stromu. Na počátku je malé semínko, zrnko, ve kterém je zakódován celý jeho další vývoj. Z malého zrnka roste strom. Jedinečný kus. Jeho růst a bytí vůbec je však v každém detailu propojeno s celým jeho okolím. Teprve v tomto uvědomění je utvářen celek. Alej. Svět. Teprve v tomto uvědomění se stává úplným.
Tyto proměny tedy provází otázka: Kdo jsem?
Malým zrnkem? Alejí? Někdy zrnkem, jindy alejí. V pravé podstatě obojím. Skrze rozhovor s Mistrem je možné vydat se na tuto proměnlivou cestu…
Inscenace vznikla v koprodukci spolku Z druhé strany a divadla CO.LABS, partnerem je Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA.

V souvislosti této pozvánky divákům možná neušlo, že byly sloučeny názvy i webové stránky prostoru BuranTeatr a všechen obsah je nyní pod značkou CO.LABS. Změna je trvalá a organizátoři pro ni mají své důvody: „Posledních 7 let se divadlo BuranTeatr postupně mění z formy repertoárového divadla na centrum nezávislého umění v Brně. Klade silný důraz na podporu tvůrců – jak jejich tvorby (umělecké rezidence), prezentace, tak i na vzdělání (workshopy). Umělecká produkce také postupně procházela transformací z činoherních dramatizací textů a žánrových adaptací jiných uměleckých děl na pohybové divadlo, současný tanec, novou činohru (New Theatre) a hraniční divadelní formy. BuranTeatr se transformuje. Naše další činnost bude pokračovat pod novou značkou CO.LABS.

 

Million Dollar Baby (zdroj Divadlo Bravo via ČSFD)

Bio BRAVO! Uvádí první promítání v novém roce již dnes
Na programu však není film z tanečního prostředí, ačkoli o pohyb opět nouze nebude. Návštěvníci filmového klubu si mohou užít výjimečný snímek Clinta Eastwooda z roku 2004 z boxerského prostředí Million Dollar Baby. Eastwood, Hilary Swank nebo Morgan Freeman tvoří nezapomenutelné obsazení, námět filmu pochází ze sbírky příběhů Rope Burns: Stories from the Corner, které pod pseudonymem F. X. Toole napsal boxerský manažer Jerry Boyd, jež se pohyboval v rozích profesionálních boxerských ringů coby „cut man“, člověk, který zastavoval krvácení a dával svolení k pokračování zápasu. Smutný příběh o boxerce z chudých poměrů, která mohla vystoupat až na vrchol, je bezpochyby ze sbírky ten nejlepší. Jak už to ve filmech Clinta Eastwooda bývá, vypráví o smutku, tvrdosti a nezničitelném odhodlání jít vlastní cestou a mít možnost rozhodovat o svém životě.

Po promítání nebude chybět již tradiční diskuse s hostem. Tentokrát do křesla na jevišti usedne Fabiana Bytyqi, známá pod přezdívkou Andělská pěst, česká profesionální boxerka, mistryně světa organizace WBC v lehké minimuší váze.

 

Činohra ND – Kráska a zvíře (foto Petr Neubert)

Tanec a akrobacie v činohře? Ano, v Krásce a zvířeti v Národním divadle
David Prachař jako Zvíře, Anna Fialová jako Kráska a tanečníci a akrobati ze souborů Losers Cirque Company / Martina Illichová a Kristýna Stránská /, 420PEOPLE / Francesca Amante, Veronika Tökoly a Michal Toman/, Klára Tilcerová, Vojtěch Füllep a kamila Mottlová v režii Daniela Špinara a v choreografii Václava Kuneše – pohyb dostává mnoho prostoru v nejčerstvější premiéře Činohry Národního divadla, která je na repertoáru od 10. ledna 2022. Inscenace je zasazena do prostředí kočovného cirkusu a pohyboví umělci mají tak role artistů, ale zpodobňují také družinu temných sluhů nestvůrného pána.

Kráska a zvíře je archetypální pověst, která je spjatá jako pohádka především s francouzským prostředím, protože tam byla poprvé vydána v knižním zpracování a tam také vznikl slavný film a divadelní hra Jeana Cocteaua. Národní divadlo sáhlo po českém literárním zpracování Františka Hrubína z roku 1972. Jde o poslední dokončené dílo českého básníka a dramatika, které bylo ještě za jeho života uvedeno na jevišti. Příběh dívky, která se dokáže zamilovat do netvora a která vnímá víc jeho nitro, než – na první pohled – odpudivou tělesnou schránku, ovšem není určen pouze dětem, ale skrývá univerzální poselství.

 

Balet ND – William Forsythe – The Second Detail (foto Serghei Gherciu)

Tanec a balet na dlani

Ačkoli mnoho souborů již opět pracuje na novinkách a premiérách, leden je především měsíc repríz. Kam, kdy a na co? Malý výběr pro tento týden:

Lenka Vagnerová Company v Divadle Komedie tančí 11. ledna Panoptikum od 19:30.

Laterna magika uvádí na Nové scéně Human Locomotion, jednu ze svých nejúspěšnějších současných inscenací v pátek a v sobotu 14. a 15. od 20:00.

Balet Národního divadla připravil na sobotu dvě reprízy tanečního triptychu Forsythe / Clug / McGregor ve Státní opeře, ve 14 a 19 hodin.

Balet Národního divadla Brno uvádí v pátek a v sobotu Dámu s kaméliemi, v Janáčkově divadle.

Plzeňský balet uvádí ve středu Kytici a v neděli Dona Quijota.

Balet Jihočeského divadla uvádí v sobotu program Labyrint pana Fauna z dílny oblíbených DEKKADANCERS.

Národní divadlo moravskoslezské uvádí dnes a zítra Mahlerovy vzpomínky.

Šaldovo divadlo v sobotu nabízí stále ještě sváteční program – Vánoční koledu.

 

ENB – Raymonda (choreografie Tamara Rojo, foto Laurent Liotardo)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments