Novým generálním ředitelem Slovenské filharmonie se stal Marián Turner

Do funkce generálního ředitele Slovenské filharmonie byl v pondělí 10. ledna 2022 jmenován ministryní kultury Slovenské republiky Natálií Milanovou Marián Turner.

Marián Turner (zdroj Slovenská filharmonie)
Marián Turner (zdroj Slovenská filharmonie)

Marián Turner se narodil 5. ledna 1968 v Bratislavě. Pochází z rodiny se silným hudebním zázemím. Vystudoval hru na flétnu na bratislavské konzervatoři a ve studiu pokračoval na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Své vzdělání si doplnil studijním pobytem v Bayreuthu a na Hoschule für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Po studiích se stal členem několika orchestrů, například Lúčnica, SĽUK, Komorní operní orchestr v Bratislavě. V letech 1989–1991 byl prvním flétnistou Symfonického orchestru Československého rozhlasu a v letech 1991–1992 prvním flétnistou Slovenské filharmonie. V letech 1994–1998 působil jako interpret a později jako manažer v mezinárodním orchestru United Philharmonic Vienna ve Vídni.

V letech 1998-2006 byl vedoucím orchestrálních souborů Slovenského rozhlasu a vedoucím obchodního oddělení hudebních souborů SRo. Spolupracoval při organizaci uměleckých turné několika hudebních souborů, nahrávkách klasické, filmové a moderní hudby pro domácí i zahraniční společnosti, při pořádání koncertních akcí a společenských projektů se zahraničními sólisty různých hudebních žánrů. Spolupracuje s významnými mezinárodními skladateli, osobnostmi z oblasti kultury a společnostmi v oblasti kinematografie. Je autorem scénářů, hudebním dramaturgem pořadů RTVS a spoluautorem odborných článků a rozhlasových pořadů.

Do Slovenské filharmonie přichází po téměř patnáctiletém působení ve funkci ředitele uměleckého souboru Lúčnica. Od roku 2014 je Marián Turner také hlavním dramaturgem a předsedou festivalového výboru Music festival Piešťany, druhého nejstaršího hudebního festivalu na Slovensku.

„Je pro mě velkou ctí přijít do Slovenské filharmonie, která je v dobré kondici a rád zachovám kontinuitu, budovanou profesorem Marianem Lapšanským. Věřím, že se mi z pozice generálního ředitele podaří vytvořit moderní hudební instituci,“ řekl Marián Turner, nově jmenovaný generální ředitel Slovenské filharmonie. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments