Soutěž Concertino Praga ovládly klavíry
Ve finále komorní kategorie Concertino Praga, které se odehrálo v klášteře sv. Anežky České, se o vítězství ucházely Duo Mráček-Pěruška (Česká republika), Trio INNsolitus (Rakousko), Trio Vyšehrad (Česká republika) a Veloce String Quartet (Polsko). Nejvíce svým výkonem porotu přesvědčilo Duo Mráček-Pěruška (Kristian Mráček – housle, David Pěruška – violoncello) a získalo první místo. Kromě šeku na 5 000 EUR od rodinné nadace Family Foundation Karla Komárka, si chlapci odnesli ještě Cenu Českého rozhlasu – vydání CD, cenu publika a cenu EMCY.
Stačí se podívat na jména porotců letošního finálového kola: Justas Dvarionas, Jakub Hrůša, Václav Hudeček, Ivo Kahánek, Ewa Kupiec, Milan Langer, Andrew Marriner, Sergei Nakariakov, Alexei Ogrintchouk a Dmitrij Sitkoveckij a je jasné, proč soutěž Concertino Praga tolik poutá pozornost mladých talentů. Už jen samotná možnost diskutovat s osobnostmi tohoto formátu je pro laureáty soutěže neocenitelná. Porotci i tuto část své práce brali velmi zodpovědně a na neformálním setkání se všemi finalisty velmi živě diskutovali a dávali jim zpětnou vazbu.
„Oba finálové večery, jak ten “komorní” v Anežském klášteře, tak i sólový ve Dvořákově síni Rudolfina potvrdily trend neuvěřitelně brzké profesionality a osobitosti mladých umělců. Jako Čech jsem nesmírně rád, že se v nabité mezinárodní konkurenci prosadili také čeští soutěžící – duo Mráček-Pěruška, pianista Jan Schulmeister a Trio Vyšehrad. A jako bývalý laureát a fanoušek Concertina Praga mohu zodpovědně prohlásit, že spojení tradice a erudice Českého rozhlasu se špičkovým zázemím festivalu Dvořákova Praha vrátilo tuto soutěž tam, kam právem patří, tedy mezi nejprestižnější evropské soutěže pro mladé hudebníky.“, zhodnotil letošní ročník klavírista Ivo Kahánek.
Do finále sólové kategorie se probojovali Ryan Martin Bradshaw (klavír, Slovensko), Mark Anthony Lewin (housle, Německo), Ildikó Rozsonits (klavír, Maďarsko) a Jan Schulmeister (klavír, ČR). Všechny finalisty sólové kategorie doprovodil Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Vahana Mardirossiana. Porotu v této kategorii svým výkonem nejvíce přesvědčil čtrnáctiletý slovenský klavírista Ryan Martin Bradshaw, který si pro finálové kolo vybral Klavírní koncert č. 1 b moll, op. 23 Petra Iljiče Čajkovského. Stejně jako Duo Mrášek-Pěruška, i on si odnesl od Rodinné nadace Karla Komárka šek v hodnotě 5000 EUR a Cenu Českého rozhlasu – vydání profilového CD.
„Jsem moc šťastný, že jsem se mohl soutěže Concertino Praga zúčastnit, že jsem měl možnost hrát s velkým orchestrem a samozřejmě s výborným dirigentem a vystoupit poprvé v životě v Rudolfinu. Díky Concertinu jsem získal nové přátele a také příležitost k dalším koncertům v jižních Čechách,“ uvedl bezprostředně po vyhlášení výsledků a převzetí hlavní ceny Ryan Martin Bradshaw.
Hned po finále se všichni finalisté vydali na Jihočeský festival Concertino Praga. Ten je jen o dva roky mladší než samotná soutěž – poprvé se konal v roce 1969. Týdenní pobyt finalistů na jihu Čech je již tradičním završením každého ročníku soutěže.
Festivalovými městy a místy jsou již dlouhá léta Český Krumlov s jeho zámkem, Bechyně a bechyňský zámek, letos laureáti také po dlouhé době koncertovali v divadle J. K. Tyla v Třeboni (posledních několik let hostila laureáty Schwarzenberská hrobka) a tradiční závěr festivalu se odehrál na Státním zámku Jindřichův Hradec.
Atmosféra na festivalu je podle pořadatelů vždy skvělá a děti se rychle spřátelí. Po příjezdu do Jindřichova Hradce na ně čekal táborák s opékáním buřtů. Vášnivý fotbalový fanoušek a fotbalista David Pěruška vytáhl míč a během deseti minut se do hry zapojili všichni. Jan Schulmeister sice chvíli tápal „jak se to hraje“, ale hry se účastnil s nadšením, jako ostatní účastníci.
Do programu pro finalisty se organizátoři snažili začlenit i „nehudební“ aktivity. Chvíli byli hudebníci fotografy, herci, či kreativci z reklamní agentury. Bylo vidět, že hravost je jim víc než vlastní. Věříme, že si všichni týden v jižních Čechách užili a že si odvezli spoustu nejen hudebních zážitků. Ostatně nejvýstižněji to popisují sami účastníci Jihočeského festivalu:
Ildikó Rozsonits, klavír, 3. místo v sólové kategorii (Maďarsko): „Festival byl skvělým zážitkem. Bavilo mě cestovat do všech historických měst a vystupovat v krásných sálech. Jsem také velmi vděčná za úžasné zážitky, které mi zprostředkovali ostatní laureáti, s nadšením jsem sledovala jejich vystoupení.“
Bence Bubreg, Trio INNsolitus, 2. místo v komorní kategorii (Rakousko): „Jihočeský festival Concertino Praga nesplnil mé očekávání. Byl totiž opět ještě lepší, než ty předchozí (Bence Bubreg byl na festivalu již potřetí). Hodně úžasných, neuvěřitelných hudebníků, spřátelili jsme se hned při prvním setkání. Česká republika je krásná, koncerty byly skvělé, všichni hráli parádní skladby. Nemohla samozřejmě chybět znělka, kterou jsme hráli všichni společně. Není lepší způsob, jak strávit čas během začátku roku než s hudebníky z celého světa.“
Julia Charmuszko, Veloce String Quartet, čestné uznání 1. stupně v komorní kategorii (Polsko): „Když jsem přijela do Prahy, nevěděla jsem, co mám očekávat, ale teď už vím, že Concertino Praga bylo jedním z nejkrásnějších a nejcennějších zážitků v mém životě. Hrát a poslouchat výkony ostatních na koncertech na tak nádherných místech bylo pro mě velkým potěšením. Všichni zůstanou v mých vzpomínkách. Concertino považuji za skutečně inspirativní zážitek nejen pro mě jako hudebníka, ale i jako člověka.“
Pořadatelé se již těší na březen 2022, kdy dostanou nahrávky nových soutěžících. Do té doby ovšem nebudou sedět se založenýma rukama. V novém vzdělávacích hudebním projektu Vlnohraní se vrátí k českým účastníkům soutěže a předvedou školním dětem krásu hudby přímo z největšího nahrávacího studia v Čechách, z budovy Českého rozhlasu.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]