Soutěž Concertino Praga přijímá přihlášky pro rok 2022
Od vzniku soutěže probíhá hodnocení distančně. Soutěžící posílají zvukové nahrávky a porota rozhoduje na základě poslechu – vše je anonymní, porota zná jen nástroj a číslo přihlášeného. Covid-19 ovšem posunul slovo distančně také mezi porotce, kteří už nejezdí do Českého rozhlasu ke společnému poslechu a hodnocení, ale posuzují nahrávky z domova. Mají k tomu větší pohodlí a snad i klid, zároveň se mohou zaposlouchat a vychutnat si mistrovství našich mladých hudebníků opakovaně.
Finálový koncert není obhajobou mistrovství, ale nově je to opravdové finálové klání, kde čtyři nejlepší muzikanti napříč nástrojovým spektrem změří síly ve skladbách v doprovodu orchestru. Tradičním „spolubojovníkem“ mladých hudebníků je Symfonický orchestr Českého rozhlasu.
Soutěžní podmínky jsou známy téměř rok dopředu, aby soutěžící měli dostatek času vybrat a nacvičit repertoár, posledním krokem je pak pořízení kvalitní nahrávky. V minulosti byla soutěž striktně rozhlasová – do soutěže byly přijímány pouze nahrávky, které byly natočeny v Českém rozhlase a rozhlasech sdružených v Evropské vysílací unii. V současné době je soutěž otevřena všem. Soutěžící už nemají problém získat kvalitní nahrávku i mimo rozhlasová studia. Důraz na slovo kvalitní či profesionální je ale na místě, protože to může ovlivnit dojem porotců.
Pro rok 2022 je soutěž vyhlášena v kategorii sólové hry. Zúčastnit se mohou všichni mladí muzikanti, kteří hrají na jeden z následujících hudebních nástrojů: housle, klavír, violoncello, cembalo, akordeon, harfa a kytara – soutěžící nesmí v době finále, které se koná 16. září 2022 dovršit 16 let. Pro hudebníky, kteří hrají na flétnu, hoboj, klarinet, fagot, trubku, lesní roh, saxofon a trombón je věkový limit vyšší, ti nesmí dovršit v době finále 17 let. V rámci sólové kategorie soutěží všechny nástroje najednou, do finále postupují čtyři nejlepší. Finále se koná v rámci festivalu Dvořákova Praha 2022.
Organizátoři mají pro úspěšné soutěžící připraveno několik cen. Těmi nejhodnotnějšími jsou zajímavá stipendia a profesionální rozhlasová nahrávka. Velmi specifickou cenou je koncertní turné, jež následuje hned po finále. Úspěšní soutěžící se společně vydávají na Jihočeský festival Concertino Praga, kde v rámci turné koncertují hned v několika českých skvostech – na zámku v Českém Krumlově, na panství Bechyně, v Schwarzenberské hrobce v Třeboni a závěrečný koncert se pravidelně koná na zámku v Jindřichově Hradci. Jindřichův Hradec je dlouholetým partnerem Jihočeského festivalu.
Jednou z prvních vítězek Concertino Praga je japonská houslistka Shizuka Ishikawa. V roce 1969 hostovala na Tokijské státní umělecké univerzitě profesorka Akademie múzických umění Marie Hlouňová a díky ní se Shizuka Ishikawa zúčastnila Concertina Praga – v roce 1969 v komorní kategorii, o rok později jako sólistka. Na soutěž vzpomíná následovně: „Celý náš pobyt v Praze proběhl doslova jako ve snu. Největší zážitek bylo vystoupení na koncertě laureátů v Rudolfinu. Neskutečně krásná akustika, pro nás pohádkový sál a před tolika posluchači! K tomu všemu mám nádherné vzpomínky nejen na podzimní Concertino, ale také na letní Concertino v Jižních Čechách. Krásná koncertní vystoupení často obklopené přírodou, malebná krajina lesů a rybníků, nezapomenutelné hudební prázdniny včetně všemožných lumpáren.“ Concertino Praga se Shizuce Ishikawa stalo osudným. Od roku 1970 studovala jako stipendistka Československého rozhlasu na Akademii múzických umění a Česká republika ji natolik učarovala, že se rozhodla tady zůstat.
Přihlášky je možné podávat přes webové stránky Českého rozhlasu do 31. března 2022, finálové soutěžní kolo se uskuteční 16. září 2022.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]