Španělský violoncellista Pablo Ferrández poprvé vystoupí se Slovenskou filharmonií

Ve čtvrtek a v pátek 8. a 9. prosince 2022 vystoupí Slovenská filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistou večera bude španělský violoncellista Pablo Ferrández, kterého někteří označují za nového violoncellového génia.
Pablo Ferrández (foto Igor Studio)
Pablo Ferrández (foto Igor Studio)

Letos mladý Španěl Pablo Ferrández debutoval v České filharmonii a v dalších evropských metropolích s legendární Anne-Sophie Mutter. Ve Slovenské filharmonii bude debutovat hebrejskou rapsodií pro violoncello a orchestr Schelomo Ernesta Blocha. Pablo Ferrández hraje na vzácný nástroj z dílny Antonia Stradivariho.

Před pátečním koncertem 9. prosince 2022 se koná setkání s šéfdirigentem Danielem Raiskinem, které se uskuteční v 18:15 hodin ve foyer Slovenské filharmonie.

“Schelomo, hebrejská rapsodie pro violoncello a orchestr, je šestým a posledním dílem takzvaného Židovského cyklu Ernesta Blocha, kterým chtěl vyjádřit svou osobní představu a interpretaci židovské hudby. Inspiraci pro rapsodii našel skladatel ve starozákonní Knize Kazatel, jejímž autorem je podle tradice král Šalamoun (hebr. Schelomo). Několik let si zapisoval náměty na vokální zpracování vybraných veršů, ale nakonec měl pochybnosti o volbě správného jazyka pro toto dílo. Důležité pro vývoj skladby bylo skladatelovo setkání s violoncellistou Alexandrem Barjanským. Právě při tomto setkání si Bloch uvědomil, že violoncello by mohlo být řešením jazykového problému,” píše o skladbě Samuel Šomorjai, autor textu koncertů.

Program koncertu doplní Danzas fantásticas Joaquina Turiny, jedno z nejslavnějších děl tohoto skladatele. Při komponování se inspiroval románem Josého Mása La orgía. Turina ji původně zkomponoval pro sólový klavír a později vytvořil verzi pro orchestr, která byla poprvé uvedena v roce 1920. Věnoval ji své ženě. Na závěr programu zazní výběr z baletních suit Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva. V nastudování šéfdirigenta Daniela Raiskina to bude hudba prvních dvou – Suity č. 1, op. 64a a Suity č. 2, op. 64b. Koncerty začínají v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments