Spartakus v Plzni – působivé taneční divadlo v atraktivní výpravě

  1. 1
  2. 2

Vůbec poprvé v historii Divadla J. K. Tyla v Plzni uvedl baletní soubor 15. listopadu na scéně Velkého divadla balet světově proslulého arménského skladatele Arama Chačaturjana Spartakus. Dílo pojednávající o největší vzpouře gladiátorů v Římské říši v letech 73–71 před Kristem mělo světovou premiéru v Leningradě v roce 1956. Chačaturjan v něm plně uplatnil svůj osobitý styl, těžící ze spojení arménských folklorních prvků s tradicí ruské symfonické hudby devatenáctého století a s podněty impresionistické instrumentace. Dílo láká tvůrce i publikum hudbou a samotným tématem, které je z historie dobře známé, nese v sobě napětí, syrovost i romantiku. A pro tanečníky je mimořádnou příležitostí a v mnoha směrech výzvou. Díky přenosu do kinosálů má tuzemské publikum v živé paměti Spartaka v provedení Velkého divadla v Moskvě, DVD s Carlosem Acostou v titulní roli patří proto k vyhledávaným titulům v hudebních prodejnách.

Na území České republiky byl Spartakus uveden za uplynulých šedesát let pouze pětkrát: dvakrát v Národním divadle v Praze (choreografie Jiří Blažek – 1957, 1976), dvakrát v Brně a jednou v Ostravě. Nyní se jej chopila Plzeň. Spartakus je třetí dílo Arama Chačaturjana, které se na zdejší scéně objevilo. Z autorova baletního díla tu byla v roce 1975 nastudována Gajané, dvakrát pak tančil soubor na jeho symfonickou suitu Maškaráda – 1965 a 1994.

Spartaka uvedlo Divadlo J. K Tyla v režii a choreografii šéfa souboru Jiřího Pokorného a v hudebním nastudování Jiřího Štrunce. Dobře hrající orchestr podal pod dirigentovou taktovkou soustředěný, kvalitní výkon.Výše zmiňovanou jevištní podobu Spartaka v plzeňské inscenaci ale nehledejte. Spartakus se v Plzni hraje ve zkrácené verzi, představení začínající v obvyklých devatenáct hodin končí po jednadvacáté hodině. Plzeňská inscenace se celkově ubírá jiným směrem. Spíše než ryzí balet s tanečními scénami, sóly i duety je koncipována jako výrazové taneční divadlo. A řekněme hned – velmi působivé, náročné, s řadou zajímavých choreografických momentů. A s výbornými tanečními výkony hlavních mužských představitelů. Richarda Ševčíka v titulní roli a Martina Šintáka jako jeho protivníka Crassa.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Chačaturjan: Spartakus (DJKT Plzeň)

[yasr_visitor_votes postid="134765" size="small"]

Mohlo by vás zajímat