Spejbl a Hurvínek budou prodávat nevěstu v Brně i v Praze

Opera Národního divadla Brno se rozhodla překvapit své nejmladší diváky novým, inovativním způsobem. Spojila ikonickou operu Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany s nezaměnitelnými postavičkami Spejbla a Hurvínka v novém zpracování dramaturgyně Patricie Částkové a režii Hany Mikoláškové. Výsledkem této originální kombinace je představení Hurvínek prodává nevěstu, jako originální oslava smetanovského výročí s těmi nejnáročnějšími diváky – dětmi.
Hurvínek prodává nevěstu – Národní divadlo Brno, Divadlo Spejbla a Hurvínka (foto Marek Olbrzymek)
Hurvínek prodává nevěstu – Národní divadlo Brno, Divadlo Spejbla a Hurvínka (foto Marek Olbrzymek)

Opera Národního divadla Brno představuje inscenaci v koprodukci s Divadlem Spejbla a Hurvínka. Inscenace Hurvínek prodává nevěstu přináší nový koncept práce s loutkami ve spojení se zpěváky a operní produkcí. Inspirace k této neobvyklé kombinaci vznikla se záměrem rozšířit repertoár představení pro děti.

„I my v Divadle Spejbla a Hurvínka, jsme si již několik let přáli připravit představení, které by dětem přiblížilo svět hudby. Až díky uměleckému šéfovi opery NdB Jiřímu Heřmanovi a našemu uměleckému šéfovi Davidu Janoškovi, získalo toto přání konkrétní obrysy. Jde o spolupráci snů, jíž si nesmírně vážíme a která pro nás byla díky všem zúčastněným velkým přínosem. Spejbl, Hurvínek, Mánička a dokonce i pes Žeryk si po boku operních hvězd tento hudební svět zamilovali a věřím, že ho přiblíží a nadchnou pro něj i děti,“ říká Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.

Smetanova Prodaná nevěsta je jednou z nejpopulárnějších českých oper. Opera Národního divadla Brno se ji rozhodla přiblížit dětem a současně pobavit rodiče, kteří s postavičkami Spejbla a Hurvínka vyrůstali. Scénář Smetanovy Prodané nevěsty upravila dramaturgyně opery NdB Patricie Částková do citlivé podoby, která je blízká dětem hravostí i délkou představení. Spolu s dirigentem Ondrejem Olosem a kostýmním výtvarníkem a scénografem Davidem Janoškem tvoří sehraný inscenační tým.

„Je mi obrovskou radostí, že se tato mimořádná koprodukční spolupráce mezi Divadlem Spejbla a Hurvínka a Národním divadlem v Brně může uskutečnit. Od začátku jsem fascinován nápadem Jiřího Heřmana a Patricie Částkové toto propojení zhmotnit a je mi za celé Divadlo Spejbla a Hurvínka velkou ctí tomu být přítomen. Zároveň mi přijde ohromné spojení dvou národních pokladů, jakými Prodaná nevěsta a Spejbl s Hurvínkem dozajista jsou. Doufám, že se naše společné snažení odrazí v kouzelném výsledku, který budou děti milovat minimálně tak, jako my, dospělí, kteří za projektem stojíme,“ říká David Janošek, umělecký šéf Divadla Spejbla a Hurvínka, autor výpravy a herec.

Hurvínek prodává nevěstu – Národní divadlo Brno, Divadlo Spejbla a Hurvínka (foto Marek Olbrzymek)
Hurvínek prodává nevěstu – Národní divadlo Brno, Divadlo Spejbla a Hurvínka (foto Marek Olbrzymek)

Inscenaci hudebně nastudoval Ondrej Olos, který zpracoval tuto komorní verzi pro obsazení klavír, klarinet, kontrabas a housle. Spolu s Patricií Částkovou, která napsala scénář, připravili představení o délce sedmdesáti minut bez přestávky. Některé sbory a ansámbly z klasické Prodané nevěsty zůstaly, jednotlivá čísla se ale zkrátila. Nejmladší diváci tak neztratí pozornost a zároveň získají představu o klasické opeře v přístupné podobě.

„Ideou celého projektu bylo uvést děti nejen do Smetanovy Prodané nevěsty, ale i světa opery. Spejbl s Hurvínkem, Máničkou a Žerykem přichází na představení a díky Žerykovi, který uteče za oponu, se musí ostatní zapojit do představení. Hudební čísla jsou propojena dialogy loutek i sólistů, tak aby probíhal samotný děj opery a zároveň se děti seznámily například s hudebními nástroji nebo inspicientem. I přes krácení hudby, jsou zachována téměř všechna čísla a díky našim kolegům z Divadla Spejbla a Hurvínka, kteří jsou nadanými zpěváky, publikum nepřijde ani o známé ansámbly, například sextet Rozmysli se, Mařenko,“ doplňuje autorka scénáře Patricie Částková.

Režie se ujala Hana Mikolášková, která má zkušenosti s divadlem pro děti a v minulosti připravila pro Národní divadlo Brno úspěšné činoherní představení Edison!. Spolupracovala také na projektu Plačící fontána v rámci festivalu Janáček Brno.

„Spojení dvou tak ikonicky známých (doslova zlidovělých) uměleckých světů, jakými je Smetanova Prodaná nevěsta a loutková dvojice Spejbl a Hurvínek (včetně jejich rozšířené rodiny o Máničku a Žeryka), to je pro tvůrce na jednu stranu nesmírná zábava a radost a inspirace, ale zároveň velká zodpovědnost. A když k tomu připočteme, že výsledná inscenace je určena dětem i rodičům, tak ten pocit zodpovědnosti se ještě zvětší. Protože pro některé diváky (ať malé či velké), může právě Hurvínkem prodávaná nevěsta být prvním kontaktem se světem opery. A já věřím, že se díky všem, co se na tomhle kusu podílí, bude jednat o kontakt živý, obohacující a třeba až osudový. Protože vidět svět Smetanovy Prodanky, kde dospělí řeší nelehké starosti s komickou nadsázkou, z perspektivy malých bytostí (ať už loutek, či dětí), to otevírá doslova nové horizonty. A je to skvělý zážitek i pro nás, kteří máme pocit, že už nás v divadle jen tak něco nepřekvapí“, komentuje inscenaci Hana Mikolášková.

Hurvínek prodává nevěstu – Národní divadlo Brno, Divadlo Spejbla a Hurvínka (foto Marek Olbrzymek)
Hurvínek prodává nevěstu – Národní divadlo Brno, Divadlo Spejbla a Hurvínka (foto Marek Olbrzymek)

V inscenaci zazáří operní sólistky Pavla Vykopalová, Andrea Široká a Ivana Pavlů, které se budou střídat v roli Mařenky. Ondřej Koplík, Vít Nosek a Tomáš Kořínek se podělí o roli Jeníka a Vaška. Kecala ztvární Jan Šťáva, Josef Škarka nebo David Nykl. Mezi dalšími účinkujícími jsou i mladí zpěváci, kteří dostali příležitost excelovat na operní scéně společně se slavnými postavami Spejbla, Hurvínka, Máničky a psa Žeryka.

Brněnská premiéra se uskuteční 24. listopadu 2023 v divadle Reduta, následovaná pražskou premiérou 16. března 2024 v Divadle Spejbla a Hurvínka. Touto inscenací oslavujeme spolu s dětmi Rok české hudby a výročí Smetana200.

Hurvínek prodává nevěstu
Premiéra 24. listopadu 2023 v divadle Reduta
Reprízy: 27., 28. 11., 9., 16., 19. 12. 2023, 12., 13. 2., 20., 21. 6. 2024

Inscenační tým
Scénář, dialogy: Patricie Částková
Dirigent: Ondrej Olos
Režie: Hana Mikolášková
Scéna a kostýmy: David Janošek

Osoby a obsazení
Jeník/ Vašek: Vít Nosek, Ondřej Koplík, Tomáš Kořínek J. H.
Mařenka: Pavla Vykopalová, Andrea Široká, Ivana Pavlů J. H.
Kecal: David Nykl, Jan Šťáva, Josef Škarka J. H.
Esmeralda/ Hospodská: Eva Esterková J. H., Veronika Zaplatilová, Eva Svozilová J. H.
Spejbl/ Hlas Hurvínka: Martin Trecha J. H.
Hurvínek/ Principál: David Janošek
Mánička: Jana Mudráková J. H.
Žeryk: Jan Levý J. H.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments